AI opravuje některé matematické úlohy u přijímaček. „Výsledky jsou srovnatelné s chybovostí člověka,“ hodnotí šéf CERMATu
Přijímací řízení na střední školy jsou v plném proudu. Žáci devátých ročníků testy psali na konci minulého týdne, 17. a 18. dubna jsou na řadě uchazeči o studium na víceletých gymnáziích. Do oprav některých úloh byla připuštěna i umělá inteligence. „Šlo o jednoduché úlohy z matematiky, kde by byla minimální šance, že by AI udělala chybu. Zkusili jsme asi sto tisíc úloh také opravit, a výsledky jsou srovnatelné s chybovostí člověka,“ hodnotí ředitel CERMATu Miroslav Krejčí.
Jak se mění zájem o víceletá gymnázia? Kdy budou moci uchazeči podat víc přihlášek na střední školy než dvě? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Přihlášky na střední školy: Do budoucna větší počet, navíc elektronicky, plánuje ministerstvo
Skoro 90 tisíc žáků dnes skládá přijímací zkoušky na střední školy. Jedná se o velmi silný ročník, v některých krajích mají problém s kapacitou míst na školách.
-
Roste zájem o všeobecné vzdělání. Střední školy ale produkují konkrétní profese, kritizuje expert
„Kraje nedokážou dlouhodobě předvídat potřebné kapacity škol. Z mého pohledu jsou na vině hlavně ony, zřizovatelé středních škol,“ vysvětluje programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.
-
Učivo a to, co zkouší CERMAT u přijímacích zkoušek, se překrývá jen částečně. Ničí to výuku, říká expert
Testy CERMATu jsou specifické, jen vzdáleně se podobají tomu, co je napsáno v rámcovém vzdělávacím programu pro základní školy, vysvětluje odborný konzultant spolku EDUin Tomáš Feřtek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.