Aféry kolem Filipa Dvořáka
Říká se, že čeští politici mají hroší kůži. Málokterý z nich odstoupí ze svého postu kvůli nějaké aféře. Jedním z takových, který musel kvůli finančním aférám a z podezření z korupce odstoupit, je pražský politik ODS Filip Dvořák. Co se ale s takovým politikem po čase stane? Obvykle se znovu vrací a vsází na to, že problémy z minula už navždy smyla voda. Reportáží Jana Hrbáčka se dozvíte, že právě Filip Dvořák se nově stal členem dozorčí rady strategického státního podniku.
Jan HRBÁČEK:
Filip Dvořák odstoupil z postu pražského radního zhruba před pěti lety kvůli dvěma aférám. První z nich byl nákup bytu ve Špindlerově Mlýně. Otec Filipa Dvořáka získal podle týdeníku Respect od této firmy byt za poloviční cenu. Společnosti poté mnohonásobně vzrostly zakázky od hlavního města. Zhruba ve stejné době vypukla v Praze aféra kolem podivné machinace s obecním bytem v centru města. Blížily se podzimní komunální volby v roce 2002 a Dvořák, kandidát na starostu v Praze 1 byl nucen se kvůli uvedeným aférám stáhnout z vysoké politiky. Oficiální důvod ale zněl: zdravotní důvody. Na podivnou machinaci s luxusním bytem v Pařížské ulici číslo osmnáct upozornila v létě 2002 Česká televize. Majitelka bytu podle televize uzavřela s Filipem Dvořákem tajnou dohodu. Podle ní jí byly vyplaceny v hotovosti čtyři miliony korun a Dvořák měl ještě dodat peníze na privatizaci bytu od městské části. Pokud by byla dohoda dotažena do konce, došlo by k daňovému podvodu a navíc vyvstala otázka, kde politik z tehdejším platem kolem padesáti tisíc korun zmiňované čtyři miliony získal. Celou transakci popisovaly tajné smlouvy o fiktivní čtyřmilionové půjčce a smlouva o smlouvě budoucí o koupi bytu.
Alena BÍNOVÁ, dcera majitelky bytu:
Nejdřív má v podstatě smlouvu o smlouvě budoucí, smlouvu o půjčce, která se potom takhle normálně chytí a roztrhá.
Jan HRBÁČEK:
Řekla tehdy na skrytou kameru ČT dcera majitelky bytu Alena Bínová. Dvořák tehdy i dnes popírá, že by kdy čtyři miliony korun majitelce domu vyplatil.
Filip DVOŘÁK, člen dozorčí rady Budějovického Budvaru:
Nic z toho není pravda. Pařížskou já považuji za typickou předvolební kauzu, také vypukla šest měsíců před volbami a skončila tak, jak jsem od začátku říkal, bylo to dokonale policií prošetřeno a prokázáno jako neodůvodněné.
Jan HRBÁČEK:
Případ skutečně vyšetřovala dvakrát policie pro Prahu 1 a loni v létě i protikorupční, ale odložila ho. Rodina Aleny Bínové, se kterou měl Dvořák domlouvat koupi bytu v Pařížské ulici si už na konci roku 2001 kupuje za necelé dva miliony dům v Mníšku pod Brdy. Dům byl zaplacen hotovými penězi a ne převodem z účtu, jak je v realitním byznysu běžné. Jaké transakce probíhaly následně? Z katastru nemovitostí vyplývá, že rodina Aleny Bínové získala byt v Pařížské za pět set čtyřicet sedm tisíc korun v červenci 2002. V ten samý den, co měl být byt převeden na majitelku, ho ale prodává podnikatelce, jejíž rodina provozuje v centru Prahy hotel. A cena? Necelých čtyři a půl milionu. A co je na celé věci nejzajímavější? Ve smlouvě stojí, že podnikatelka vyplatila prodávající předem zálohu čtyři miliony korun v hotovosti. A čtyři miliony měl přitom rodině majitelky v roce 2001 podle jejích vlastních slov vyplatit Filip Dvořák. Z domluveného obchodu ale nakonec kvůli zájmu médií sešlo. Rodina Bínové si už ale koupila byt v Mníšku pod Brdy a neměla by údajný dluh z čeho vracet. Chtěli jsme proto znát stanovisko Aleny Bínové.
Alena BÍNOVÁ, dcera majitelky bytu:
Podívejte se, já vám se k tomuhle tomu nebudu vůbec vyjadřovat, ano.
Jan HRBÁČEK:
Fakt se nechcete sejít?
Alena BÍNOVÁ, dcera majitelky bytu:
Ne.
Jan HRBÁČEK:
Před třemi týdny ministr zemědělství Petr Gandalovič jmenoval Filipa Dvořáka členem dozorčí rady státního podniku Budějovický Budvar. Prověřoval si Gandalovič Dvořákovu minulost?
Petr GANDALOVIČ, ministr zemědělství /ODS/:
To byla jedna z prvních věcí, na kterou jsem se ho zeptal a on mě ubezpečil, že všechny pochybnosti on dokázal vyvrátit.
Jan HRBÁČEK:
Podnik se má v dohledné době transformovat v akciovou společnost a není vyloučeno, že bude i privatizován. Tomáš Kramár z protikorupčního sdružení Oživení je proti tomu, aby rozporuplný politik typu Filipa Dvořáka zastupoval zájmy státu ve strategickém podniku jako je Budvar.
Tomáš KRAMÁR, protikorupční sdružení Oživení:
Pan Dvořák se stáhnul z vysoké pražské politiky po řadě skandálů a byť policie nic jakoby neprokázala, tak jsou zde prokázané nadstandardní vazby například na firmu Navatyp, kde on si koupil za poloviční cenu oproti standardní apartmány ve Špidlerově Mlýně plus další kauzy s byty, což ukazuje přesně to, že tento člověk by neměl mít pravomoce při nakládání s veřejným majetkem, protože prostě není důvěryhodný.
Jan HRBÁČEK:
A co na Dvořákovu aktuální kariéru říká jeho bývalý šéf, někdejší pražský primátor Jan Kasl?
Jan KASL, bývalý pražský primátor:
Tak ne darmo se říkalo Filipovi mazaný Filip. On je bezesporu schopný, možná všehoschopný. V Praze zasedal v orgánech městských společností, takže odtud se asi odvozuje jeho kvalifikace pro Budvar.
Jan HRBÁČEK:
A čím si myslíte, že si teda vysloužil tu nominaci do té dozorčí rady?
Jan KASL, bývalý pražský primátor:
Filip se nebude zlobit, ale já to nazvu trafikou pro věrného člena ODS.
Jan HRBÁČEK:
Filip Dvořák tvrdí, že všechny pochybnosti byly už dávno rozptýleny a udivuje ho, že se v souvislosti s jeho jmenováním do Budvaru otvírají znovu staré případy.
Filip DVOŘÁK, člen dozorčí rady Budějovického Budvaru:
Když zmiňujete obecně nějaké kauzy, nevím, proč zrovna v této souvislosti. Protože, jestli něco je a něco špatného, tak na to poukažme, ale nemyslím si, že se to má spojovat s nějakým jmenováním nebo nejmenováním. Takže tady já bych spíš se podivil, kdyby něco s tímto mohlo být spojováno.
Hanka SHÁNĚLOVÁ, moderátorka:
Celý text reportáže, pokud vás zajímal, najdete na webu radiocesko.cz. Autorem byl Jan Hrbáček.