8. duben ve znamení oslav Mezinárodního dne Romů

8. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Průvod romské hrdosti 8. dubna 2024 v Brně | Foto: Václav Šálek, ČTK

8. duben ve znamení oslav Mezinárodního dne Romů

Společná romská vlajka, hymna a také požadavek na označení „Romové“ – to byly hlavní výstupy 1. kongresu Mezinárodní romské unie, který se konal 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. O téměř dvě desetiletí později, na kongresu ve Varšavě, bylo právě toto datum oficiálně ustanoveno jako Mezinárodní den Romů.

V České republice si ho připomínáme od roku 2001. Jakým způsobem? A jakou zprávu tím Romové vysílají většinové společnosti? O tom se dozvíte více v rozhovoru s ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou.

8. duben je den, na který připadá Mezinárodní den Romů. Jaká je jeho historie ve světě a u nás?

Jana Horváthová

“Tento významný den se datuje od roku 1971, kdy se mezi 4. až 12. dubnem konal u Londýna v Orpingtonu první kongres Mezinárodní romské unie. Jednalo se o velmi důležitých věcech, mezi kterými bylo usnesení se na společné vlajce Romů, na společné hymně a také byla světová veřejnost požádána, aby preferovala označení Romové.” 

“Žádost o ustanovení tohoto dne byla vlastně rozhodnuta v roce 1990 na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě, ale pak trvalo ještě další roky, než se to skutečně prosadilo. U nás, v České republice, se 8. duben slaví od roku 2001. Poprvé jej slavili Romové v Praze, zejména vzdělaní vysokoškoláci sdružení v organizaci Afinganoi, a postupně se to rozšiřovalo.“

“Dnes už jsou oslavy opravdu velké a slaví je nejen Romové, ale snaží se je připomínat i úředníci různých ministerstvech, zejména ministerstvo školství a podobně.”

Jaké povědomí má o tomto svátku mladá romská generace? Je to pořád stejné a nebo se to s každou generací trošku mění?

“Mám pocit, že informovanost o tom, že 8. duben je Mezinárodní den Romů, minimálně mezi Romy, začíná být velmi dobrá, protože to připomíná každé romské sdružení. Jde o příležitost setkat se, Romové i neromové, ukázat všem romskou kulturu.”

A jak tedy alespoň v České republice vypadá tento den v romských komunitách, ale nejen, jak už jsme slyšeli?

“Oslavy se každým rokem zvětšují a zvýrazňují. I v menších obcích si Romové tento den připomínají.” 

“Letos v Brně se okolo Mezinárodního dne Romů koná Týden romské kultury. Už v neděli 6. dubna začal v KC Káznice pořádáním akcí, workshopů romského jazyka, tance, ukázkami boxu s romskými lektory, vařením romských jídel, mini tržnicí s romskými výrobky. V pondělí 7. dubna proběhl na romském středisku DROM komunitní den, v rámci kterého bylo odpoledne pro děti a  večer s lokálními umělci u táboráku. No a na 8. duben je u nás v muzeu komentovaná prohlídka stálé expozice zdarma. Chystá se průvod romské hrdosti, který začne právě tady Pod platany u muzea a v 19:30 potom bude slavnostní galavečer s tancem, cimbálovou, kapelou v klubu první patro.

Teď směrem k většinové společnosti. Jakou zprávu by vlastně tato akce měla vysílat a jaké třeba máte za poslední roky ohlasy z té většinové společnosti?

“Upřímně řečeno, toto právě ještě moc dobré není. Kolikrát jsem sama byla aktérem romského průvodu Brnem, který prochází přes místa s velkou koncentrací veřejnosti a uvědomuji si, že o to opravdu moc zájem nebyl. Takže v tomto směru jsou ještě velké rezervy. Přála bych si, aby to i majorita vzala více na vědomí. Mně se třeba zdá, že veřejnoprávní televize si to hodně připomíná i rozhlas, to je skvělé, ale taková ta široká veřejnost, tam ještě panuje taková nějaká letargie, možná nezájem.”

autor: Jannis Moras

Související