700 kilometrů do 13 dní. Jan Francke se vydává na nejtěžší ultamaraton na světě

Představte si, že máte urazit 700 km opuštěnou divočinou – sami a pouze se základními potřebami taženými na saních. Tak právě na takovou pouť se vydá triatlonista Jan Francke. Tedy přesněji řečeno na závod – jako první Čech v historii se totiž postaví na trať nejextrémnějšího ultramaratonu na světě, Yukon Arctic Ultra. Zpočátku nepoběží sám – prvních 160 km ho bude doprovázet jeho žena Petra. „Řekli jsme si, že máme rádi dobrodružství, tak proč to nespojit se svatební cestou,“ vysvětlují po lince z kanadského Vancuveru ve studiu radia CBC.

Oba dva už mají s Yukon Arctic Ultra zkušenosti, zúčastnili se loňského závodu, který měřil 160 km. „Jdete deset hodin divočinou Yukonu a člověka nepotkáte. Spatřil jsem ale vlky a instinktivně jsem věděl, že se musím sbalit a pokračovat dál, takže mi dali novou energii. Ale říkali, že nejsou nebezpeční,“ ubezpečuje.

Závod v kanadském Yukonu je považován za jeden z nejtěžších ultramaratonů na světě pro nízké teploty, které tam panují. „V roce 2010 byl závod zrušen, protože bylo pod - 60 °C,“ upozorňuje. A Petra dodává: „Na závod se připravuji psychicky, snažím se vizualizovat si situace, ale spát ve spacáku v - 40°C? To si zatím nedokážu představit,“ usmívá se.

Čtěte také

A jak říká Jan Francke, pravidla závodu jsou neumrznout. „Zapřáhneme se do saní a jediné, co můžeme dělat, je šlapat dopředu, krok za krokem, bez cizí pomoci, která se ani nenabízí,“ popisuje.


Radiožurnál bude u toho! Jan Francke se vám bude v průběhu závodu hlásit živými vstupy. A navíc – součástí výbavy je online monitoring, takže budete moci sledovat pohyb Jana na trati.

Trať, která je značená každých 5 km, následuje závod psích spřežení, který startuje den předem. Přesto ale orientace v terénu nebude jednoduchá. „Loni jsem si nebyl jistý, kam cesta vede, máme s sebou GPS, ale pro velkou zimu se moc nezapíná. Ztratit se by bylo velice nepříjemné,“ přiznává.

Píšťalka a věci na přežití

K povinné výbavě, bez které by Jana a Petru na start nepustili, patří bivakovací vak, vařič, GPS, píšťalka, věci na přežití, jídlo na dva dny. „Můžeme s sebou vzít cokoliv, ale čím méně toho bude, tím lépe se bude šlapat,“ podotýká.

Expedice Yukon Arctic Ultra 2014

Rozloha Yukonu je mnohonásobně větší než Česko, žádné vesnice a lidi tam nepotkáte. „Pro Evropany je to něco nepředstavitelného. Ale nabízí se ideální možnost, jak poznat krajinu, není to ani tak o závodě, jde o také to, že přírodu vnímáte více, než když Yukon projedete autem nebo na kole,“ vysvětluje.

A co vlastně člověka přiměje k tomu, aby absolvoval takový závod? „Ani nevím, každý z nás si klade nějaké cíle, vždy je krásné překonávat sám sebe, trochu se zmáčknou a o něco bojovat,“ říká a zároveň dodává, že plnohodnotnou odpověď bude moci poskytnout po skončení závodu.

Čtěte také

Na Janovy zážitky si tedy budeme muset nějakou dobu počkat, neboť limit na 700 km je podle pravidel 13 dní od startu. Zato Petra by měla skončit o něco dříve, prvních 160 km musí urazit do 3 dnů. „Minulý rok, když jsem dokončila maraton, tak jsem nebyla úplně uspokojena, lákalo mne to k další trati, takže se těším na zážitek,“ popisuje Petra.

Expedice Yukon Arctic Ultra 2014
autor: prh
Spustit audio