37 procent seniorů žije pod hranicí chudoby, stát by jim musel přidat tisíce, říká předsedkyně Rady seniorů
Největším problémům čelí senioři, kteří žijí sami, navíc v nájemních bytech ve velkých městech. „Do poraden chodí nejčastěji kvůli tomu, že nejsou schopni zvládat zvyšující se náklady na energie,“ popisuje předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová. Jejich rodiny je často musí do pomoci nutit nebo jim pomoct zajistit bez jejich vědomí. „Senioři to berou jako nějaké selhání,“ vysvětluje Lenka Desatová. Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Až 15 % domácností na podzim hrozí pád do dluhové pasti, varuje Daniel Prokop
Českým domácnostem dál rostou náklady na bydlení, potvrzují nová data z průzkumu společnosti PAQ Research. Jak pomoci nejohroženějším, radí Daniel Prokop.
-
Sociální systém nepomáhá spodním 25 % procentům, které by to dnes potřebovaly, upozorňuje Prokop
„Je to kombinace obrovské administrativy, malá výše příspěvku a přehlcené úřady,“ popisuje Prokop, proč si o příspěvek na dítě zažádala zhruba polovina lidí.
-
Důchod jim nestačí ani na nájem. Brněnští senioři sdílejí jeden byt, spolubydlení si pochvalují
Brno před pěti lety vyčlenilo ke sdílenému bydlení patro jednoho z domů v centru města a dnes v něm bydlí zhruba třicet penzistů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.