Zvířata zapojená do bojů ve druhé světové válce mají v Británii vlastní medaili i hřbitov
Minulý týden jsme si připomněli výroční konce druhé světové války. V bojových jednotkách sloužili kromě lidí i zvířata: koně, psi, osli a poštovní holubi. Britové pro jejich ocenění zavedli v průběhu války speciální medaili. Ti nejzasloužilejší jsou pohřbeni na zvláštním hřbitově v Londýně. Do Ilfordu se vypravil Jaromír Marek.
Na první pohled je to hřbitov jako každý jiný. Z trávy se tyčí kamenné náhrobky: menší i větší, omšelé i nově zrekonstruované. Pod nimi odpočívají zvířecí hrdinové, včetně tuctu nositelů medaile Marie Dickinové. Tu zřídili v Británii už v roce 1942.
„Lidé dostávali vyznamenání a ocenění, ovšem zvířata ne. Přitom se bojových operací účastnila stejně jako lidí. Ať už jako maskoti a miláčci vojáků, nebo ve službě.“
„Proto se zrodila medaile Marie Dickinové, což je ekvivalent Viktoriina kříže. Nejvyššího vyznamenání, které lze za vojenské zásluhy získat“, vysvětluje Amy z charitativní organizace, která se o hřbitov zvířecích veteránů stará.
Holub informátor
V Ilfordu na východě Londýna jsou pohřbeni především psi, ale také jedna kočka a dva holubi. Jedním z nich je Mary, která byla vyznamenána, jak hlásá nápis na náhrobku, za skvělou službu ve válce.
„Úkolem Marry bylo zásobovat velitelství informacemi z předních frontových linií. Několikrát byla zraněna, Němci nasadili sokolníky s jestřáby, kteří se ji snažili zastavit, ale nepodařilo se,“ popisuje průvodce Steve.
Psí hrdinové
Pod náhrobkem s nápisem Spi sladce, maličká je pohřbna fenka křížence Tich, vojáky přezdívaná pouštní krysa. Její příběh by vydal na samostatný román. Spolu s prvním královským střeleckým praporem prošla ze Severní Afriky až do Británie, mnohokrát byla zraněna a díky svému instinktu zachránila mnoho životů. A vojáci ji milovali.
„Nepřátelé se psa snažili zasáhnout, dobře věděli, že pro vojáky by to byl větší otřes, než kdyby zahynul některý z nich. Byl to prostě maskot,“ vysvětluje Steve.
Na zvířecím hřbitově je pochován i německý ovčák Antis, který patřil českému letci Václavu Bozděchovi. Byl to jediný pes, který měl oficiálně povoleno létat v bombardéru RAF.
Drtivá většina zvířecích účastníků druhé světové války samozřejmě nemá ani hrob, ani medaili. Ti, co jsou pohřbeni tady Illfpodu, jsou jakousi připomínkou i všech ostatních němých pomocníků, kteří prošli spolu s lidmi válečným peklem.
„Chodí sem hodně návštěv. Nedávno tady byl muž z Holandska. Od dvanácti let, kdy poprvé četl jeho příběh, byl prý jeho sen vidět Antisův hrob. Když sem ten čtyřicátník přišel, rozplakal se“, uzavírá průvodce Steve Plaistow.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán volí mezi řadou špatných možností reakce na útok. Ani nedělat nic ale nezaručí bezpečí, říká expert
-
Koalice Spolu od začátku bitcoinové kauzy přišla o dva procentní body. Piráti mírně posilují, ukazuje STEM
-
Volání po impeachmentu i početná podpora. Američtí politici reagují na útok Trumpa na Írán
-
Skvělý návrat Vondroušové. V Berlíně porazila Číňanku Wang Sin-jü a došla si pro třetí titul