Zprávy o šesté 2. října 2012

2. říjen 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Oba obvinění úředníci ministerstva práce a sociálních věcí by mohli skončit ve vazbě

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Oba obvinění úředníci ministerstva práce a sociálních věcí by mohli skončit ve vazbě. Kriminalisté už poslali návrh státnímu zástupci. Náměstka ministra Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera protikorupční policie viní z podplácení při veřejné zakázce.

Petr MEDEK:
Oba muži jsou stále na policii. Buď u výslechu nebo v cele předběžného zadržení.

Jaroslav IBEHEJ, mluvčí protikorupční policie:
Kriminalisté našeho útvaru podali dozorujícímu státnímu zástupci podnět, aby podal soudu návrh na vzetí do vazby obou obviněných osob.

Petr MEDEK:
Řekl Radiožurnálu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Státní zástupce Petr Boř rozhodne do rána o tom, jestli návrh na uvalení vazby pošle soudci. Ten by měl na rozhodnutí dalších 24 hodin. Policie už Šišku prošetřuje v souvislosti s trestním oznámením Nadačního fondu proti korupci. Podle něj mohli Šiška i ministr Drábek překročit zákon, když software na výplatu sociálních dávek vytvářela firma, kterou dřív vlastnili. Petr Medek, Radiožurnál.

Na zadržení svých vrcholných úředníků zareagoval i ministr práce a sociálních věcí Drábek

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Na zadržení svých vrcholných úředníků dnes zareagoval i ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek. Náměstka Vladimíra Šišku už odvolal a pokud se jeho vina prokáže, sám podá demisi.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Jaromír Drábek, jak řekl po jednání předsednictva TOP 09, chce převzít politickou odpovědnost za to, že Vladimíra Šišku na svůj úřad přivedl.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Pokud by jednoznačně byla prokázána jeho vina, tak v takovou chvíli jsem připraven opustit post ministra práce a sociálních věcí.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Drábkův postoj má jednoznačnou podporu vedení strany. I kdyby se ale vina Vladimíra Šišky případně prokázala, na rychlou demisi ministra Drábka to nevypadá. Trestní řízení totiž podle Radima Bureše z Transparency International může trvat i několik let.

Radim BUREŠ, Transparency International:
Vyšetřování každého korupčního případu je podrobná dlouhodobá záležitost, pokud bychom brali pravomocný rozsudek, to se velmi těžko dá stihnout do příštích voleb.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Věra Masopustová, Radiožurnál.

Všechen český tvrdý alkohol musí opustit území Slovenska

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Všechen český tvrdý alkohol musí opustit území Slovenska. Rozhodl o tom krizový štáb v Bratislavě. Opatření má zabránit tomu, aby se smíchal nový alkohol se starým, který může obsahovat nebezpečný metanol. Slovenská vláda ale neřekla, kdy by mohla zákaz dovozu a prodeje českého alkoholu zrušit. Vyhlásila ho před dvěma týdny.

Vojtěch BERGER:
Na vlastní náklady musí distributoři českého alkoholu odvézt všechny české lahve za hranice. Vybavit je novou etiketou datem výroby šarže a tak takzvaným rodným listem dokazujícím nezávadný původ alkoholu. Teprve potom bude možné uvažovat o vrácení českého alkoholu na slovenský trh. Tvrdí slovenský ministr zemědělství Lubomír Jahnátek.

Lubomír JAHNÁTEK, slovenský ministr zemědělství:
Všechny ostatní kroky se pohnou od momentu, kdy se dostane /nesrozumitelné/ alkohol z území Slovenské republiky.

Vojtěch BERGER:
Slovensko navíc chystá vlastní opatření v boji proti nelegálnímu alkoholu. Pokuty za jeho nalévání by se měly drasticky zvýšit až do řádu tisíců eur. Slovenské kolky na alkohol by měly být v budoucnu vybavené lepšími kontrolními prvky a měla by je tisknout jediná Státní tiskárna cenin. Vojtěch Berger, Český rozhlas, Bratislava.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Čeští výrobci alkoholu za zákaz vývozu na Slovensko požadují kompenzace. Všechny zákony na dovoz lihovin, které jsou na Slovensku přísnější než u nás, údajně splnily. To, že Bratislava odmítla blokádu českých lihovin zmírnit, považují za nadržování slovenským podnikům.

Bezpečnost jaderné elektrárny Temelín zřejmě prověří zvláštní evropská kontrola

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Bezpečnost jaderné elektrárny Temelín zřejmě prověří zvláštní evropská kontrola. Český rozhlas o tom informovaly diplomatické zdroje. Podle nich Evropská komise Temelín považuje za elektrárnu, která nemusí být stoprocentně spolehlivá. Komise má ve čtvrtek zveřejnit výsledky bezpečnostních testů jaderných reaktorů v Evropské unii, do té doby se může její postoj k Temelínu ještě změnit.

Ondřej HOUSKA:
Proti Temelínu prý v Bruselu intenzivně lobují Rakušané a Němci. Ti doufají, že výsledkem testů jaderných elektráren bude evropský odklon od atomu. Češi jsou tvrdě proti. Podle nich je na každé zemi, jakým způsobem elektřinu vyrábí. Tak to ostatně stojí i v dosud platných evropských pravidlech. Evropská komise reaktory testuje v reakci na loňskou havárii v japonské Fukušimě. Podle deníku Wall Street Journal prý zpřísní bezpečnostní opatření v elektrárnách, to má stát 10 až 25 miliard eur. Ondřej Houska, Český rozhlas, Brusel.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Zpráva, kterou připravuje Evropská komise, ale podle šéfky Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové neobsahuje nic jiného než to, co bylo publikováno před půl rokem. Česko prý už potřebný zlepšení navrhlo samo.

Dana DRÁBOVÁ, předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost:
Temelín je naprosto standardní a jaderná elektrárna, která je srovnatelná se všemi těmi zhruba 140, které v Evropě zátěžovými testy prošly. Temelín ale má jedno minus, on je otloukánkem sousedské politiky. A na tohle ta politická úroveň velmi dobře slyší.

Gruzínský prezident uznal porážku své strany v pondělních volbách

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Gruzínský prezident Michail Saakašvili přiznal porážku v klíčových parlamentních volbách. Po sečtení více než třetiny hlasů vede opoziční Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho s 53 procenty. Vítězství opozice je v postsovětské historii Gruzie vůbec první případ, kdy se moc předá poklidnou a demokratickou cestou.

Lenka KABRHELOVÁ:
Gruzínský prezident Michail Saakašvili v televizním projevu slíbil, že bude v souladu s ústavou asistovat u zformování nového parlamentu, vlády i volby předsedy sněmovny. Jak Saakašvili uvedl, ideové rozdíly mezi jeho stranou a hnutím Gruzínský sen zůstávají, podle svých slov je ale s uskupením miliardáře Ivanišviliho připraven spolupracovat. Michail Saakašvili, který vede Gruzii od růžové revoluce v roce 2003, zůstane v úřadu další rok do prezidentských voleb. Podstatná většina pravomocí hlavy státu poté přejde na parlament a nového premiéra. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Rusko.

Video se zajatým Američanem vyvolává pochyby

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Amerického novináře Austina Tice, po kterém v Sýrii pátrá česká ambasáda, drží opoziční islamisté. Takový dojem se snaží vyvolat video, na kterém ozbrojenci nutí vyděšeného Američana odříkat muslimskou modlitbu. Video je první důkaz o Ticeově situaci od jeho srpnového zmizení. I o tom, že žije. Čeští diplomaté se mu snaží pomoci. V Sýrii teď zastupují i americké zájmy.

Břetislav TUREČEK:
Komentář k videu tvrdí, že Tice drží opoziční teroristé bojující proti prezidentu Asadovi. Západní experti ale poukazují na řadu podezřelých nesrovnalostí. Ozbrojenci například oblečení, jaké se nosí v Afghánistánu a nikdy nebylo vidět u syrských extremistů. Video je také natočené jinak, než jaká zveřejňují místní islamisté. Američtí odborníci odhadují, že maskovaní ozbrojenci jsou ve skutečnosti členové syrské bezpečnosti a že video má Američany odradit od podpory rebelů. Česká velvyslankyně Eva Filipi už na konci srpna uvedla, že podle jejích informací Tice drží syrská vláda. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Kvůli srážce dvou lodí v Hongkongu zadržela policie 6 členů posádky

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kvůli srážce dvou lodí v Hongkongu zadržela policie 6 členů posádky. Jsou podezřelí, že ohrozili životy na moři. Plavidla se dostala na kolizní kurz včera. Stále ale není jasné, jak se to mohlo stát. Kapitáni svalují vinu jeden na druhého. Zatím se potvrdila smrt 38 lidí, není ale vyloučeno, že obětí bude víc. Záchranné práce stále pokračují.

Premiér Petr Nečas propustil svého poradce Romana Jocha

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Premiér Petr Nečas propustil svého poradce Romana Jocha. Ten ostře zkritizoval prezidenta Václava Klause. Na svém blogu napsal, že útok na prezidenta v Chrastavě na Liberecku nebyl atentát a naznačil, že Klaus se po incidentu chová zbaběle. Premiér Nečas se od jeho okamžitě distancoval a s Jochem ukončil spolupráci.

Domácí násilí ročně stojí miliardu a 300 milionů korun

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Domácí násilí ročně stojí miliardu a 300 milionů korun. Nejvíc peněz jde ze státního rozpočtu na lékařské ošetření obětí a psychologickou pomoc. První takovou studii svého druhu u nás zveřejnila společnost proFem. Chce ukázat, jak velký problém domácí násilí je a přinutit stát, aby se pokusil situaci zlepšit.

Kateřina:
On si šel koupit něco, co potřeboval a v tu chvíli prostě mě to tak nějak jako napadlo, že prostě půjdu pryč a tak jsem jela tím výtahem a zmáčkla jsem náhodně nějaké patro, požádala jsem o pomoc.

Tereza BARTŮŇKOVÁ:
31letá Kateřina nakonec našla sílu a obrátila se na policii. Je jednou z milionů a 400 tisíc žen, které u nás podle studie zažily domácí násilí. Nejčastěji do obití a ponižování. Odvahu situaci řešit s policií ale najde jen málo z nich. Stejně jako jen zlomek žen vyhledá psychologickou pomoc. Ředitelka společnosti proFem Jitka Poláková také upozorňuje, že je málo azylových domů, kam by ženy mohly odejít.

Jitka POLÁKOVÁ, ředitelka společnosti proFem:
V Praze máme tři takovéto azylové domy, dva, pokud se nemýlím v Brně a pak jsou to různé pracoviště, které jsou i pro lidi bez domova.

Tereza BARTŮŇKOVÁ:
Stát by tak podle ní měl peníze dávat především do prevence. Tereza Bartůňková, Radiožurnál.

autor: tet
Spustit audio