Zprávy o šesté 17. června 2012

17. červen 2012
Zprávy o šesté
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Newsroom Radiožurnálu
0:00
/
0:00

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Volby v Řecku

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Před pár okamžiky se v Řecku zavřely volební místnosti. Ve druhých předčasných volbách rozhodovali Řekové o budoucnosti své zadlužené země, o vítězství bojují levicová strana SYRIZA, která odmítá úsporná opatření a konzervativní proevropská strana Nová demokracie. V Aténách máme zvláštního zpravodaje Pavla Poláka.

Pavel POLÁK:
Ulice Skufa v centru Atén, ve zdejší škole jsou volební místnosti, zájem je velký, lidé si podávají vstupní dveře.

volička:
Přišla jsem k volbám, protože jsou velmi důležité. Řecko je na pokraji katastrofy, budu volit proevropskou stranu.

Pavel POLÁK:
Řekla Českému rozhlasu Victoria.

volič:
Budu volit SYRIZU, protože chci zastavit všechny ty úsporné plány, které máme v Řecku. Chci, aby se u nás lépe žilo.

Pavel POLÁK:
Říká i Politos, který má ale zároveň strach, že by Řecko z eurozóny odešlo. Doufá, že k tomu nakonec nedojde.

volič:
Patovou situaci po volbách nikdo nechce.

Pavel POLÁK:
Říká Marta.

volič:
Musíme mít konečně vládu, stálou vládu s jasným mandátem, jestli jí budeme mít už zítra nevím, vím ale jistě, že jí mít musíme.

Pavel POLÁK:
Z volební místnosti v centru Atén Pavel Polák, Radiožurnál.

Ať už volby v Řecku dopadnou jakkoli, řešení nynější krize eurozóny to neovlivní

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Ať už volby v Řecku dopadnou jakkoli, řešení nynější krize eurozóny to neovlivní. V exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál to prohlásil prezident Václav Klaus, řecký dluh podle něj po dnešku rozhodně ani nezmizí, ani se nesníží.

Václav KLAUS, prezident České republiky:
Představa o tom, že zvítězí takzvaně proevropští Řekové, že to bude řešení, to je naprostý omyl. Protože tomu Řecku ten nikdy nesplatitelný dluh zůstane stejně nadále a jenom se to bude prodlužovat, naopak Řecko by potřebovalo jasné řešení a já vždycky říkám, že Řekové nezpůsobili tuhle tu krizi, Řekové jsou obětí té eurozóny.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
S tím ale tak úplně nesouhlasí ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg. Řekové podle něj sice euro opravdu přijmout neměli, na druhou stranu je k tomu nikdo nenutil. Řecká levice i pravice upravovala statistiky a ekonomická data jen aby mohla do eurozóny vstoupit, říká Schwarzenberg.

Karel SCHWARZENBERG, ministr zahraničí /TOP 09/:
Nemůžeme říct, že oni jsou nevinní. Prostý Řek na ulici za to nemůže. Ale přiznejme, že politici, ti, co byli u moci, si mohli všeho užívat, ale normální občané na tom byli mnohem bídněji. Tam několik věcí nebylo v pořádku.

Prezidentské volby v Egyptě pomalu končí

Jana PETROVÁ, moderátorka:
V Egyptě by se za tři hodiny uzavřít volební místnosti. Na padesát milionů voličů se mohlo od včerejška rozhodnout, jestli chtějí za příštího prezidenta islamistu Muhammada Mursího, nebo předního činitele bývalého režimu Ahmada Šafíka. Volby ale poznamenala nízká účast i násilné incidenty.

Břetislav TUREČEK:
Většinou šlo o potyčky u volebních místností. Stoupenci Muhammada Mursího například vystupovali proti tomu, že Šafíkovy voliče někde svážely autobusy státních institucí. Islamisté zase čelili obvinění, že agitují i po skončení předvolební kampaně. V tuto chvíli se zdá, že volební účast byla ještě nižší než v prvním kole, kdy nepřišla ani polovina oprávněných voličů. Úřady nezájem Egypťanů vysvětlují nezvyklým horkem a večer proto nechaly volební místnosti otevřené déle. Mnoho Egypťanů ale volby nejspíš také bojkotovalo poté, co úřady rozpustily parlament, který si lidé demokraticky zvolili v zimě. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Káhira.

Francouzské parlamentní volby doprovází vysoká volební neúčast

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Francouzské parlamentní volby doprovází vysoká volební neúčast. Před hodinou mělo odvoleno pouze 46 procent voličů, což je ještě o 2 procenta méně v porovnání s prvním kolem. Socialisté věří, že jim voliči dají mandát k výrazným změnám a že k získání většiny nebudou potřeboval hlasy menších levicových stran. Na konečné výsledky voleb netrpělivě čeká i náš spolupracovník Jan Šmíd, je to tak?

Jan ŠMÍD:
Je to tak, ta vysoká volební neúčast nepřekvapuje, protože voliči ve svých obvodech často neví, komu dát hlas, v ulicích měst byste možná ani nepoznali, že probíhají nějaké volby, jenom připomínám, že socialisté potřebují k získání většiny v parlamentu 289 křesel z 577, ale podle průzkumu jich mohou získat až o tři desítky více. Jinak pozornost na sebe poutají především souboje bývalých ministrů Sarkozyho vlády, z nichž mnozí stojí před porážkou, boj Ségolene Royalové o svou politickou budoucnost a také možnost, že se do parlamentu dostane za Národní frontu nejen Marine Le Penová, ale i její půvabná 22letá neteř. Volební místnosti se zavírají za dvě hodiny. Jan Šmíd, Radiožurnál, Francie.

Česko má před sebou další tropický den

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Česko má před sebou další tropický den. Teploměr se má zítra dostat ke třiatřiceti stupňům Celsia. Už o tomto víkendu tropické teploty přidělaly práci záchranářům, nezvládají je hlavně senioři a nemocní. Rekordní počet zásahů mají za sebou zdravotníci na jihu Moravy, jak řekla Radiožurnálu mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová, za včerejšek ošetřili 260 lidí.

Barbora ZUCHOVÁ, mluvčí jihomoravské záchranné služby:
Většinou šlo o kolapsy, zhoršení stavu u chronicky nemocných pacientů, protože opravdu toto počasí, zejména takové ty velké výkyvy teplot je velkou zátěží pro pacienty, kteří jsou chronicky nemocní, zejména kardiaci, ale kromě toho samozřejmě se nám zvýšil počet úrazů, které zase souvisí s tím pobytem venku s aktivitou, která vlastně vychází z toho teplého počasí.

Nástupce Rampuly chce šéf žalobců Pavel Zeman navrhnout do konce června

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámí jméno vhodného kandidáta na post nejvyššího žalobce v Praze na přelomu června a července, řekl to v České televizi s tím, že jméno kandidáta zatím neprozradí. Nevyloučil přitom, že by to mohla být i ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Pavel ZEMAN, nejvyšší státní zástupce:
Pochopitelně mám určité představy o obsazení vrchního státního zastupitelství v Praze, nicméně nejsem jediný, kdo jmenuje, nebo kdo se účastní toho procesu jmenování.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Zeman se dlouhodobě snaží o změnu ve vedení vrchního státního zastupitelství kvůli tomu, že podle něj zametá důležité kauzy pod koberec. Nejvyšší správní soud před několika dny odmítl stížnost proti odvolání z funkce dosavadního šéfa tohoto úřadu Vlastimila Rampuly. Jeho postup teď bude znovu posuzovat Městský soud v Praze. Šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa považuje za nejlepší, aby se pražské vrchní státní zastupitelství úplně zrušilo.

Lídři ČSSD můžou kandidáty se špatnou pověstí vyškrtnout z krajských voleb

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Lídři ČSSD můžou kandidáty se špatnou pověstí vyškrtnout z krajských voleb. Výkonný výbor strany to odsouhlasil na konferenci v Hradci Králové. Reaguje tak hlavně na kauzu bývalého hejtmana Davida Ratha. Vedení sociální demokracie může kandidáty pro krajské volby odstranit prakticky kdykoliv, pokud by mohli poškodit stranu. A to i potom, co bude seznam kandidátů schválený, potvrzuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bohuslav SOBOTKA, šéf ČSSD:
Ten záměr vedení strany, aby mělo posílené pravomoci směrem k senátním a krajským volbám, tak tento záměr dnes ústřední výkonný výbor sociální demokracie schválil.

Místo léku doplněk stravy, to prý doporučují někteří lékárníci

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Místo léku doplněk stravy, to prý doporučují někteří lékárníci, stěžují si na to pacienti. Farmaceuti údajně pod tlakem firem třeba tvrdí, že konkrétní doplněk je levnější, má stejné účinky, stačí méně tabletek denně a můžou ho brát i děti. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je takové chování v lékárnách naprosto nepřípustné.

Lubomír CHUDOBA, prezident České lékárnické komory:
Pokud by si opravdu někdo dovolil, k čemuž doufám nedochází, navrhnout pacientovi, že mu místo léku, byť volně prodejnému, doporučeného od lékaře, chce nabídnout doplněk stravy, tak to samozřejmě v žádném případě není přípustné. Pokud někdo z pacientů takovýto poznatek má, ať se obrací na Českou lékárnickou komoru, to samozřejmě prošetříme, ale nevěřím tomu, že by si to někdo z lékárníků dovolil.

Koncertní turné vítězů Concertina Praga

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Mladí hudebníci a vítězové Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga dnes večer ukážou svůj talent na jevišti pražského Rudolfina. V kategorii komorní soubory porotci vybírali nejlepší interprety z devíti zemí, říká Jan Simon, ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu.

Jan SIMON, ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo:
Concertino Praga je soutěž pro mladé profesionální hudebníky maximálně do osmnácti let, vyhodnocení poroty vychází z poslechů anonymních snímků opravdu velkými jmény, které prošly touto soutěží, jmenujme za Českou republiku Václava Hudečka, z té mezinárodní scény například Dmitrye Sitkovetskyho a mnoho dalších, kteří působí stabilně na profesionálních pódiích.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Koncert začíná v devatenáct hodin, Český rozhlas ho bude vysílat v přímém přenosu na svém webu.

autor: jal
Spustit audio