Zpoplatnění vstupu do národních parků
Bude se za vstup do českých národních parků platit? To je otázka, na kterou hledalo odpověď dnešní Vaše téma. Zatím ještě konkrétní rozhodnutí nepadlo. Ministerstvo životního prostředí tuto možnost zvažuje. Informace o tom, co by zavedení vstupného do národních parků znamenalo a jak se k eventuálnímu zpoplatnění vstupu staví samotné národní parky, do vysílání celý den přinášela Naďa Bělovská. Ta teď také shrne to nejdůležitější, co v průběhu dnešního dne zaznělo.
Naďa Bělovská: Zpoplatnění vstupu do národních parků je zatím skutečně velkou neznámou. Ministerstvo životního prostředí, které o zavedení vstupného může rozhodnout, zatím jen parky požádalo, aby tuto možnost prověřily. Proč vůbec ministerstvo o takové variantě uvažuje, vysvětluje jeho mluvčí Karolína Šulová.
Karolína Šulová: Důvod je jednoduchý. Ona ta investice do údržby parků něco stojí a samozřejmě národní parky pro to nemají dostatek finančních prostředků.
Naďa Bělovská: V médiích se zatím spekulovalo o zavedení vstupného v Krkonošském národním parku, ale Krkonoše by zřejmě nebyly jediným místem, kde by turisté za návštěvu parku platili.
Karolína Šulová: Týkal by se pravděpodobně všech národních parků. To znamená Krkonošského, Šumavského, Českého Švýcarska, ale to, kde a jakým způsobem, se zatím zvažuje.
Naďa Bělovská: V žádném případě by se však podle Karolíny Šulové nemělo jednat o plošné vstupné.
Karolína Šulová: Zvažuje se zpoplatnění těch nejcennějších míst, případně nadstandardních služeb, jako jsou například průvodci nebo sjíždění řek.
Naďa Bělovská: Samy národní parky mají na zavedení poplatků smíšené názory. Podle ředitele správy Národního parku Podyjí, Tomáš Rothröckla, by zpoplatnění vstupu přineslo také různé problémy.
Tomáš Rothröckl: Výhoda by byla, obecně řečeno, příjem správě národního parku, která by nepochybně ty peníze opětovně vložila do údržby terénu a do jiných veřejně prospěšných akcí. Nevýhodou je a často se o ni mluví, poměrně složitá administrativní náročnost při určitém způsobu vybírání těch poplatků.
Naďa Bělovská: Administrativní náročnosti si je vědoma i správa Krkonošského národního parku, která proto uvažuje o tom, že by případné vstupné vybírala pouze na malé části svého území. Říká její mluvčí Radek Drahný.
Radek Drahný: To, o čem jsme uvažovali, byla možnost zpoplatnit vstup do některých částí hor. Konkrétně jsme zvažovali vstup do první zóny, čili pouze do 15 procent celého národního parku, kde se právě nacházejí ty největší atraktivity, které jsou svým způsobem takovým muzeem pod otevřeným nebem.
Naďa Bělovská: A kolik by se v Krkonoších mohlo například za výstup na Sněžku platit?
Radek Drahný: V návaznosti na informace z polského národního parku, kde se vybírají zhruba 4 zloté, naše úvaha směřovala v tom smyslu, že by se v Krkonoších mohlo vybírat zhruba částka 1 euro. Hovoříme o 1 euru, protože doba, kdy si dokážeme představit, že by se vstupné vybírat mohlo, je už dobou, kdy by naše republika měla mít jednotný evropský měnový systém.
Naďa Bělovská: Vybrané peníze by se měly turistům vrátit prostřednictvím lepšího vybavení národního parku. Získané prostředky by měly jít například na obnovu turistických cest nebo v zimě na udržování běžeckých stop.
Radek Drahný: Údržba tratí stojí značné peníze a je třeba ty peníze někde hledat, někde je získat. To jsou evropské fondy nebo tento fond třeba ze vstupného. My si dokážeme představit, že by se peníze získané ze vstupného používaly i na tuto aktivitu. Čili údržbu běžeckých tratí.
Naďa Bělovská: Pokud by ministerstvo o zavedení vstupného skutečně rozhodlo, následovali bychom příklad Spojených států amerických, ale také třeba Polska nebo Chorvatska, kde se za vstupy do národních parků platí. I tak bychom ale ještě několik sezón mohli české národní parky navštěvovat zdarma. Vybírání poplatků by si totiž vyžádalo řadu organizačních změn a tedy i času na jejich přípravu, která by zřejmě trvala několik let. Vstupné by se tedy v českých národních parcích mohlo objevit nejdříve kolem roku 2010.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Závazek Ukrajiny nevstoupit do NATO je klíčový. Dohoda musí být bez Ukrajiny a Evropy, řekl Suslov
-
Doporučení nám spíš uškodilo. Nikdo nechce radit, jak má hlasovat, říká producent Sbormistra
-
Nejvyšší přidaná hodnota pochází z inovace, říká student, který přišel s novou metodou valuace firmy
-
Rusko ani USA nechce, aby byla Evropa u jednání, říká politolog Ditrych. Hraje se o účast Zelenského