Žižkovský vysílač odstartoval do vesmíru. Jak vznikal nápad originální připomínky 50. výročí cesty člověka na Měsíc?

Žižkovský televizní vysílač se promění na raketu Saturn V a připomene start Apolla 11
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žižkovský televizní vysílač se promění na raketu Saturn V a připomene start Apolla 11

Praha si připomíná 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci a na vysílač promítá raketu Saturn V, která vynesla do vesmíru Apollo 11. S nápadem na takzvaný videomapping přitom možná trochu překvapivě přišel student historie.

Filip Liška sice studuje historii, vesmír a příběh přistání na Měsíci ho ale velmi zajímají. Napovídá to i tričko s nápisem NASA, ve kterém na setkání s reportérem Vojtou Kovalem pod pražskou žižkovskou věž přišel.

Boční tubusy, tedy šedá část vysílače, jsou stejně vysoké jako byla původní raketa Saturn V,“ vysvětluje, čím mu nejspíš před několika měsíci, kdy se nápad na netradiční připomínku 50. výročí přistání člověka na Měsíci zrodil, připomněly raketu.

Odpočítávání, hřmot motorů i kouř

Na úspěchu Apolla 11 se podílel i český astrofotograf. Od NASA dostal jako poděkování měsíční prach

Lunární modul mise Apollo 11 nad povrchem Měsíce

Zářivě bílý skafandr uprostřed pusté, šedé pouště a za ním nekonečná temnota vesmíru. Proslulé fotografie amerických astronautů z úplně nového světa vznikly v noci z 20. na 21. července 1969, tedy přesně před 50 lety. Tehdy si lidstvo splnilo sen Julese Vernea o cestě ze Země až na Měsíc. Brzy ráno univerzálního koordinovaného času Neil Armstrong vyšel z lunárního modulu Orel a vstoupil tam, kam ještě nikdo před ním.

Společně s Ondřejem Boháčem, ředitelem Institutu pro plánování a rozvoj Hlavního města Prahy, autorem videomappingu Františkem Pecháčkem a dalšími lidmi, kteří stáli u zrodu tohoto nápadu, se rozhodli, že se divákům pokusí start Apolla 11 přiblížit co nejvěrněji.

Projekci proto doplňuje zvuková kulisa hřmění motorů a kouřová show, která chce navodit dojem reálného odpálení rakety. Diváci ale neobdivovali jen samotný start rakety. „I další část mise byla fascinující a také velmi efektní. Proto chceme, aby se na věži promítly i další fáze letu a následující manévry ve vesmíru,“ doplňuje Filip Liška

Panoramatická projekce, ale na výšku

František Pecháček, který videomapping připravil, Vojtěchu Kovalovi vysvětluje, že Apollo 11 na tubusy vysílače promítá celkem pět projektorů. Jejich obraz se takzvaně blenduje, tedy vzájemně překrývá:

Tímto způsobem se dělají dlouhé panoramatické projekce. Většina projektorů dnes funguje na bázi rámce 16:9, a když potřebujete pokrýt například dlouhou halu, musí se projektory zapojit v řadě. Z jejich obrazů se pak skládá výsledná projekce.“

V případě žižkovského vysílače jsou projektory zapojené nad sebou, aby finální obraz pokryl vertikální tubus věže.

Odkud bude pražský start Apolla 11 nejlépe vidět?

Největší zážitek spojený s ohlušujícím hřmotem motorů je samozřejmě v bezprostředním okolí vysílače. Ale autoři projektu vytipovali i další místa, jako například Petřín nebo park Sacre-Coeur, odkud si diváci mohou v sobotu a v neděli večer vychutnat autentický pohled na raketu ze vzdálenosti několika kilometrů. K tomu ovšem autor nápadu Filip Liška doporučuje vzít si s sebou dalekohled.

Žižkovský televizní vysílač se promění na raketu Saturn V a připomene start Apolla 11
Spustit audio

Odebírat podcast

autoři: Vojtěch Koval, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související