Žirafy v lesích a propadající se země. Městské děti toho o lesích příliš nevědí, připomíná Zuzana Jankovská

10. květen 2015

Mysleli jste si, že lesnice je ženský rod od slova lesník? Pak vás zřejmě vyvedla z omylu Zuzana Jankovská z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Tato žena, která se kvůli letním prázdninám u babičky rozhodla pro studium lesnictví, mluvila i o dalších častých mýtech spojených s lesy v Česku.

„Lesnice je hudební nástroj, lesní roh, kterému se říká také horna,“ vysvětluje Zuzana Jankovská v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. A přestože český jazyk upřednostňuje mužský rod a nemá ani označení pro ženu vykonávající práci lesníka, žen na lesnických školách podle Zuzany Jankovské přibývá. „Tento obor se otevírá ženám. Lesník totiž nemusí být jen muž s dlouhým vousem,“ potvrzuje.

V lese je pořád co dělat. Lesníci právě dokončili jarní zalesnění, vyzvedli ze školek sazeničky a zasadili je na lesní paseky. Nastává tedy čas, kdy je tyto sazenice třeba chránit například proti škůdcům.

Zatímco Zuzanu Jankovskou lákaly k lesnictví vzpomínky na dětství strávené na samotě u babičky, dnešní děti, zejména ty z města, toho o lese příliš nevědí.

Čtěte také


V současné době je zalesněna asi třetina České republiky, konkrétně jde asi o 34 %. Málokdo ví, že lesů v Česku přibývá. „Za posledních 55 let se rozloha zvětšila o 87 tisíc hektarů, takže nárůst je zřetelný,“ vysvětluje Zuzana Jankovská.

„Je velký rozdíl v tom, co vám o lese řekne dítě z Beskyd a co dítě z Prahy,“ přikyvuje. Děti z velkých měst mají podle ní znalosti „jako z rychlíku“. „Klidně vám řeknou, že v lese žijí žirafy a sloni,“ upozorňuje. Často se během lesní pedagogiky setkává s malými dětmi, které v lese ještě třeba nikdy nebyly.

Ale mají to šanci napravit, jak připomíná v samotném závěru vysílání Hosta Radiožurnálu, a to prostřednictvím akce Týden lesů 2015, jejíž organizátoři vyzývají: Pojďte s námi do lesů!

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio