Zemřela královna romské hudby Esma Redžepová, bylo ji 73 let

11. prosinec 2016

Zemřela makedonská zpěvačka Esma Redžepová, často označovaná za královnu romské hudby. Bylo jí 73 let. Její písně zazněly třeba ve filmu Borat. Rodačka z makedonské Skopje několikrát vystoupila taky v Česku – kromě jiného na romském festivalu Khamoro.

„Každý, kdo alespoň jednou potkal Esmu Redžepovou, na ní nemůže zapomenout. Doufali jsme, že v roce 2018, kdy oslavujeme 20 let Khamora, bude s námi. Už jsme s ní o tom mluvili, ale bohužel se stalo, co se stalo,“ říká producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžič a dodává, že svět.přišel svět o významnou osobnost.

Titul královna romské hudby získala v roce 1976 v Indii na mezinárodním romském festivalu, na němž se podílelo 24 zemí světa.

Redžepova byla kromě toho dvakrát nominována i na Nobelovu cenu za mír za své charitativní iniciativy. V průběhu občanské války v Kosovu byl jejich dům otevřen všem lidem, kteří v nouzi potřebovali jídlo a další základní věci.

autor: tby
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.