Že má Evropská unie demokratický deficit? Namlouváme si pohádky, říká novinář Houska
Europoslanci se pokouší resuscitovat systém, kdy by volbami do Evropského parlamentu mohli voliči rozhodnout o tom, kdo se stane šéfem Evropské komise. Ten v předchozích volbách zavrhli premiéři zemí sedmadvacítky. Podle novináře Ondřeje Housky to je dobře. Za absurdní pokládá, aby voliči rozhodovali o tom, kdo vede unijní exekutivu. V Bruselských chlebíčcích mluvíme i o tom, jaký mají čeští europoslanci vliv a zda je posilování pravomocí Evropského parlamentu chyba.
„Posilování pravomocí Evropského parlamentu je něco, čemu se v angličtině říká zapřahání vozu před koně. Předcházíme situaci, na kterou podle mě nedozrál čas,“ zamýšlí se redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska v další epizodě podcastu.
Jednota jen na papíře?
Evropskou unii považuje za mimořádně úspěšný projekt, k fungování Evropského parlamentu je ale ostře kritický. Odmítá například zvažovaný návrh dát europoslancům možnost navrhovat legislativu. Tuto pravomoc má zatím pouze Evropská komise.
„Ptám se, jestli by tohle prošlo, kdybychom to dali do referenda v národních státech. To je nějaký ideální sen o fungování integrace, ale dokud tady nebudeme mít jednotnou evropskou veřejnost, nikoli 27 různých veřejnosti se 27 národními debatami, tak tohle nebude nikdy fungovat,“ myslí si Houska.
Čtěte také
Hybrid, ale funkční
Současně ale odmítá častý argument, že současný systém rozdělení pravomocí mezi institucemi EU není dostatečně demokratický a způsobuje odtažitost unijního rozhodování od občanů. „Evropská unie v zásadě nefunguje vůbec špatně. Evropa není federací, je to hybrid mezi mezinárodní organizací a konfederací,“ dodává.
Proč Ondřej Houska považuje tezi o demokratickém deficitu Evropské unie za pouhou pohádku? Kterému českému europoslanci se podařilo přesvědčit Evropskou komisi k navržení nové legislativy a jak toho docílil? A proč by plánovaná reforma voleb do Evropského parlamentu v praxi nejspíš posílila extremisty?
Poslechněte si nové vydání Bruselských chlebíčků.
Související
-
Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit
Vlády se mění, eurokomisař zůstává. Věra Jourová v podcastu Bruselské chlebíčky mluví mimo jiné o tom, jestli i ji čeká ve funkci změna.
-
Na Západě je kompromis úspěchem, u nás se bere jako prohra, říká Prouza. Kdo tahá v Bruselu za nitky
Kdo má v evropských institucích skutečný vliv? Kdo v pozadí tahá za nitky a co by mělo Česko dělat, aby bylo vlivnější?
-
Zima bude horká, ale nezahřeje. Pokud se unie kvůli plynu položí, nemá tu co dělat, říká Bartuška
Podle zvláštního velvyslance Česka pro energetickou bezpečnost může energetická krize Evropské unii svým způsobem prospět. Proč je na čase, aby se Evropa probudila?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.