Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolána? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v Unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.

Věra Jourová na místě eurokomisařky zažila už 17 různých předsednictví a také tři různé české vlády. Na její aktuální post místopředsedkyně Komise ji nominoval ještě kabinet Andreje Babiše (ANO). 

„Takový je systém, že komisař zůstává, a vlády odcházejí a přicházejí. Samozřejmě emočně to cítím silněji, když mají Češi předsednictví. Hrozně si přeji úspěch, ale zároveň se po pracovní stránce k české vládě chovám a spolupracuji s ní úplně stejným způsobem jako s předchozími vládami,“ ujišťuje.

Po nástupu Petra Fialy (ODS) do čela vlády ale Jourová zaslechla hlasy, že by měla z Komise odejít. Kdo přesně ji chtěl z funkce odvolat a co na takové výzvy odpovídá?

Mediální zákon na obzoru

Česká eurokomisařka také v Bruselských chlebíčcích exkluzivně potvrzuje informaci, že Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z politických kabinetů.

A popisuje také detaily chystaného unijního „zákona“ o svobodě médií. „Je tam řada věcí, které se státům možná nebudou líbit, protože účel zákona je učinit vzdálenost mezi politikou a médii co nejdelší,“ předesílá Věra Jourová.

Jak se změny dotknou českých veřejnoprávních médií? Jaký dojem zatím v Evropské komisi zanechává české předsednictví? A proč Polsko a Maďarsko dál patří mezi největší „průšviháře“ v EU? Poslechněte si celý podcast.

autoři: Filip Nerad , Viktor Daněk , Zdeňka Trachtová , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio