Zdravý vzduch v bytě, digestoře

6. prosinec 2005
Vaše téma

Dnešní Vaše téma bude tak říkajíc o zdravém vzduchu. Ovšem ne o tom, který je za okny venku. Budeme mluvit o vzduchu, který dýcháme v bytě, v autě, nebo i ve veřejných prostorách. A hlavně o tom, co dělat, abychom ho dýchali co nejčistší. Začneme tam, kde trávíme hodně času, tedy v kuchyni.

A do kuchyně patří digestoř. Možná si řeknete, že dřív to šlo i bez ní. Jenže podíváme-li se, kolik dřevěných, tedy vzduch propouštějících oken je v současnosti nahrazeno těsnými plastovými, určitě to s větráním místnosti nebude tak jednoduché. Takový odsávač par neboli digestoř může vedle filtrace vzduchu poskytnout i jeho cirkulaci. Tím zajistí čistější a také zdravější prostředí kuchyně při vaření.

Mathauserová: To, co musíme především odvést je vlhkost.

Říká Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu. Protože neodvětraná vlhkost je přímo zdrojem plísní.

Mathauserová: Proto musíme dávat větší důraz na nucené větrání a v tom právě dokáže pomoci odsávací digestoř. V každém případě by měla mít vývod mimo prostor.

Odsavače par mohou vedle filtrace vzduchu poskytnout i jeho cirkulaci. Tím zajistí čistější prostředí kuchyně při vaření i v případě, kdy nelze použít odtahový systém, který odvádí pachy a páru ven z místnosti. Odsavač par je v takovém případě nutno doplnit o uhlíkový filtr, který pohltí pachové komponenty a zpět do místnosti navrátí čistý profiltrovaný vzduch. A co musí hlavně takový filtr v digestoři umět ?

Mathauserová: Filtr nám většinou zachytí pevné částice, tedy tukovou složku i některé chemické látky, které jsou navázány na pevných částicích. Nad sporákem ale nejvíc škodí vlhkost. Vařením se uvolňuje velké množství vodní páry a pokud jí neodvedeme, mohou se začít tvořit plísně, které nám v bytě rostou.

Plísně v uzavřené kuchyni se mohou objevit v závislosti na počtu osob a způsobu užívání místnosti za různě dlouhou dobu. Ale většinou do půl roku už na zdech černé fleky nepřehlédneme.

Mathauserová: Najdeme je tam, kde jsou chladnější povrchy a může tam kondenzovat vlhkost ze vzduchu. Hlavně se jedná o okolí oken, či v koutech s tepelnými mosty, to je chyba v konstrukci budovy.

Pomnožené spory plísní pak mohou způsobit zejména dětem a starším osobám alergie, podráždění dýchacích cest nebo i závažnější zdravotní potíže. Ještě radu k použitým filtrům. Pokud vybereme odsavač par s uhlíkovým filtrem, měli bychom pamatovat na to, že nejdéle po 6 měsících používání, je nutné filtr vyměnit za nový. Všechny účinné odsávače par jsou vybaveny navíc i jedním nebo více filtry k~zachycení tuku. Mohou být textilní, kovové nebo hliníkové. Tyto filtry zachycují prach, nečistoty a tuk, čímž zabraňují znečištění ventilátoru.

autor: vva