Zdeněk Dražil, majitel pražské potrubní pošty
Možná už brzy budete moci poslat pohledy a dopisy z Prahy potrubní poštou. Tento technický unikát má nového majitele, kterým je Zdeněk Dražil. Právě s ním si povídal moderátor Václav Žmolík v nedělním Hostu Radiožurnálu.
„Potrubní poštu jsem poprvé viděl asi před 20 lety a byla to láska na první pohled,“ přiznává Zdeněk Dražil hned v úvodu rozhovoru. „Zaujala mě technická dokonalost zařízení a také krása designu, který se bývalým řemeslníkům podařilo zapojit,“ popisuje.
Síť potrubní pošty vede pod celou Prahou. „Můžeme si ji představit jako hvězdici, která měří celkem 55 kilometrů,“ shrnuje Zdeněk Dražil. „Nejdelší trasa tak činí přibližně 20 kilometrů,“ udává.
„Každá zásilka nejprve putovala potrubím do hlavní pošty, která se nachází v Jindřišské ulici. Místní zaměstnanci zjistili adresáta a dokázali pomocí přepínačů naprogramovat trasu tak, aby zásilka ve speciálním pouzdru doputovala k adresátovi, tedy na správnou poštu,“ vysvětluje Zdeněk Dražil princip fungování potrubní pošty.
Moderátor Václav Žmolík se Zdeňka Dražila ptal na současné využití potrubní pošty. Kdy si ji budou moci prohlédnout návštěvníci? A kdy se tento způsob přepravy dopisů používal nejčastěji? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru se Zdeňkem Dražilem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Jedna z nejodvážnějších operací v historii USA.‘ Američané našli letce ze sestřelené stíhačky F-15
-
Posádka lodi Artemis II poprvé spatřila odvrácenou stranu měsíce. Její fotografie zveřejnila NASA
-
Etický hacker: Nejnebezpečnější je důvěřivost. Čelíme ruským dezinformacím i kvantovému průlomu
-
Klempíř: Živé kultuře jsme neškrtli ani halíř. Rozpočet nám přidělil resort financí, pracujeme s ním