Zavřeme, ale chceme kompenzaci 60 % obratu. Vláda s námi hraje mediální tenis, říká restauratér
Hotely a restaurace od pátku opět zavírají. Mají podnikatelé a zaměstnanci v gastronomii a hotelnictví od vlády přislíbeny dostatečné kompenzace? Dají se očekávat protesty nespokojených hospodských? Tomáš Pancíř se ptal Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků, který se účastnil jednání o kompenzacích.
Máte přehled, kolik už u nás kvůli pandemii koronaviru skončilo hospod, restaurací a dalších podniků?
Já mám dokonce data z dneška, protože spolupracuje s poskytovatelem pokladního systému Dotykačka, který má zhruba čtvrtinu trhu. Dnešním datem funguje 70 % podniků oproti únoru tohoto roku. Únor je poslední takový normální měsíc, kdy gastro fungovalo relativně standardně. Nicméně velké rozdíly jsou ve formátech a velké rozdíly jsou ve městech, nebo v profilech těch aglomerací. Nejpostiženější jsou kluby, diskotéky, o tom nemusíme diskutovat, nicméně hospod je v současné chvíli otevřených 44 % oproti únoru.
Čtěte také
To znamená, že více než polovina hospod z této statistiky během posledního tři čtvrtě roku zavřela?
Je tam několik vysvětlení. Jedním je, že byl vypnut systém EET, to znamená, že někdo se mohl vrátit k papíru a tužce, nicméně těch 50 % opravdu visí ve vzduchu. A podle té analýzy, kterou já vidím, třeba v krajských městech u formátu ‚hospoda, restaurace‘ je otevřeno 75 %, nicméně ve městech do pěti tisíc obyvatel je to jen 50 %. Takže vidíme, které formáty ztrácí a které formáty tím vším procházejí relativně jednodušeji. To je například formát kaváren.
Právě na to jsem se chtěl zeptat, když jsem se díval minulý týden na ta data, tak mě překvapilo, že u kaváren ty dopady nejsou zdaleka tak velké. To potvrdíte i k dnešku?
Ano, to potvrzuji i k dnešku, u kaváren je to něco okolo 85 %. Tam je to vysvětlení takové, že prodejní či objednávkový profil je soustředěn více méně do průběhu celého dne. Začínají už od rána prodávat kávu, když jdete do práce. Takže ty tržby ani v normálním období kavárny nedělaly po osmé hodině.
Čtěte také
Vy jste říkal, že očekáváte, že ta koronavirová situace potrvá až do jara. Máte nějaký odhad, kolik v takovém případě z těch stávajících podniků nepřežije?
Je to na úrovni spekulací, nicméně když si srovnám všechna ta data, všechno co vím o těch datech, tak si myslím, že relativně zodpovědný odhad toho, kdo skončí v gastru, je mezi dvaceti a třiceti procenty. Když si vezmete, že podnikáme v trhu, který má hodnotu 200 miliard, tak ten trh zakončí hodnotou někde na úrovni 140-145 miliard. To znamená, že čtvrtina z té hodnoty je pryč, nenávratně. A nelze očekávat, že bude v prvním pololetí příštího roku růstová tendence. Takže jedna věc je, jaká je situace nyní, druhá věc je, jak se bude postupně situace vyvíjet během příštího roku, protože ta omezení se dají očekávat i příští rok.
Které programy kompenzací podle Kastnera zatím fungují? Proč říká, že je provoz restaurace co do přenosu nákazy stejně nebezpečný jako práce v IT? Poslechněte si celý rozhovor vedený Tomášem Pancířem.
Související
-
Nerudová: Český podnikatel musí stále o něco žádat, u sousedů dostane kompenzace automaticky
V pátek se budou muset znovu zavřít hotely a restaurace. Po nuceném uzavření přitom fungovaly jen od 3. prosince. Podle ekonomky Danuše Nerudové to někteří už nezvládnou.
-
Hospody a restaurace tento týden nejspíš opět zavřou. Jaké kompenzační balíčky by jim pomohly?
„Chtěli jsme, aby vznikly programy na kompenzaci mezd zaměstnanců, dva programy pro hotely a restaurace a aby pokračoval program Nájemné,“ tvrdí Václav Stárek.
-
Vánoce mohly znamenat šanci umazat ztráty, kompenzace jsou v Německu dvojnásobné, říká Prouza
„Nikdo nám nevysvětlil, proč je nebezpečné ubytovat se v dezinfikovaném pokoji na horách,“ komentuje uzavření restaurací a hotelů prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.