Zastřešená kuchyně, přístupová cesta a voda na celý den. Co musí splňovat letní tábory?

17. červenec 2017

Poslali jste své dítě na tábor a máte strach, jestli je o něj dobře postaráno? Není třeba se bát. Letní tábory pro děti musí splňovat celou řadu pravidel a opatření. Navíc na ně dohlíží pracovníci krajských hygienických stanic. Ti každoročně zkontrolují víc než tisícovku táborů po celém Česku. Co všechno musí provozovatel tábora a jeho vedoucí dodržovat?

Zastřešená kuchyně, jídelna i sklad s potravinami, přístupová cesta k táboru, pitná voda k dispozici celý den. To je jen malý výčet toho, co podle České rady dětí a mládeže musí letní tábory splňovat. Organizátoři musí mít navíc řadu povolení, například od majitele pozemku, na kterém své stany postaví. A tábor musí ohlásit několika institucím.

„Na obecní úřad, na krajskou hygienickou stanici, pokud je tábor v lese, je třeba nahlásit orgánu státní správě lesů, orgánu ochraně přírody, a to zejména v případě pokud se tábor náchází v nějaké oblasti, kde je jisté omezení, přírodní rezervace nebo nějaká chráněná lokalita,“ říká ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.


Letos evidují hygienici přes patnáct set táborů, na které se přihlásilo téměř sto šedesát tisíc dětí.

Pravidla platí i pro táborové vedoucí. Ti musí mít od obvodního lékaře posudek o zdravotní způsobilosti. Podle Miroslava Topinky, který organizuje pobyty pro děti, ale pří výběru vedoucího samotný posudek nestačí.

„Pokud mi přijde člověk z ulice, musí mě přesvědčit o tom, že on je ten správný. Začneme vstupním pohovorem pak toho člověka pozvu na různá školení, kde ho jednak jsem schopný naučit, co se vlastně po něm chce a za druhé ho poznáme,“ podotýká.

Cílem je ochrana dětí

Na to, jestli tábory dodržují pravidla daná zákonem, se zaměřují hygienici. „Jde zejména o stravování a zásobování pitnou vodou, podmínek pro ubytování a osobní hygienu, zdravotního zabezpečení akce, kontroly epidemiologických rizik ale také kontroly ohlašovací povinnosti,“ popsala už na začátku léta mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Cílem základních pravidel je ochrana dětí a první, co hygienici sledují, je kdy a kde se akce koná a kolik dětí tam je. „Kontrolní akce jsou zaměřeny primárně na nové, méně zkušené pořadatele,“ říká hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Za zjištěné nedostatky bývají většinou ukládány sankce ve výši dvou tisíc korun, pokud bude zahájeno správní řízení, tak jsou pokuty do výše deseti tisíc korun.

autoři: jch , , kkr
Spustit audio

Související