Zaměstnancům na daních bereme hodně peněz, to motivuje k šedé ekonomice, varuje sociolog
Český daňově-odvodový systém silně spoléhá na zdanění zaměstnanecké práce, tvrdí analýza společnost PAQ Research. Podle sociologa Daniela Prokopa asi 55 procent daňového mixu je v Česku danění práce, naopak minimum jde ze zdanění majetku. „V rámci práce hodně daníme zaměstnaneckou. Vedle toho máme výrazně méně daněné dohody o provedení práce a část kancelářských OSVČ,“ říká Prokop s tím, že zaměstnancům bereme hodně peněz, což motivuje k šedé ekonomice a tzv. švarcsystému.
Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Vláda je k občanům v nouzi lhostejná, říká ředitelka Platformy pro sociální bydlení Bírová
Sociální služby musí kvůli nedostatku financí omezovat svou činnost, ministr financí zároveň odmítá vrátit miliardy korun do Evropského sociálního fondu. Proč?
-
Máme jeden z největších rozdílů mezi platy mužů a žen v Evropě, upozorňuje sociolog
„Nástup do práce hodně daníme, zároveň jsou školky nedostupné,“ říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého skloubit rodičovství a práci je pro ženy v Česku těžké.
-
Domácnosti ušetří v průměru šest tisíc korun, situace se zlepšuje, hodnotí sociolog Prokop
„Poprvé od roku 2022, kdy začalo zdražování, vidíme ve všech ukazatelích zlepšení,“ říká sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si Život k nezaplacení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.