Žalujeme na sebe do Bruselu, věci bychom si měli řešit doma, říká senátor a hejtman Jiří Čunek

V Senátu vznikla speciální komise, která bude prošetřovat údajný střet zájmů Andreje Babiše. Její ustavení podpořil i senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek. „Nejsem obhájce Andreje Babiše. Jsem obhájce každého politika, u nějž vidím, že policejní složky zasáhly s ohledem na politickou práci,“ vysvětluje v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Jiří Čunek je jedním z těch, kdo podpořili vznik senátní komise, která má údajný střet zájmů Andreje Babiše prošetřovat. „Podpořil jsem ho proto, že jsem rozčilen, jak na sebe žalujeme do Bruselu a nevyřešíme si věci doma,“ říká. 

Lukáš Jelínek: Nestane se z Babiše hlavní bojovník proti EU?

Andrej Babiš

Každý obžalovaný má právo hájit se před soudem, jak uzná za vhodné. Také v politice je běžné, že ti, jež dohnaly jejich kauzy, hledají vinu u opozice a novinářů.

Hlavním cílem komise má být posoudit všechny relevantní dokumenty, které zaslala Evropská komise, i to, jak na ně reagovala česká strana. „Nebude to čerpání z bulváru, bude to zkoumání oficiálních dokumentů,“ upřesňuje Jiří Čunek.

Neupozorňovat na sebe

Před několika dny Jiří Čunek prohlásil, že bychom měli udělat vše pro to, abychom dotace, které Česká republika čerpala, nemuseli vracet. A za svými slovy si stojí.

„Pravidla se mají dodržovat vždy. Pravdou ale je, že dotační pravidla Evropské unie jsou natolik složitá v kombinaci s domácími pravidly, že se stávají chyby, které jsou lehce opravitelné,“ dodává dnes.

„Měli bychom být nastartovaní k tomu, abychom všechny dotace vybrali a vybrali je správně. Pokud tam je chyba, máme ji opravit a dotace mají zůstat tady, není třeba na sebe nijak upozorňovat.“

Nemá pravdu premiér, když senátní komisi předem označuje za zbytečnou? A kdo je v této chvíli dostatečně nezávislý, aby mohl podezření, které na premiéra padá, věrohodně potvrdit, nebo vyvrátit? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Marie Bastlová , als
Spustit audio

Související