Zákony fotbalového kotle
Registr fanoušků i automatické rozpoznávání obličejů. Český fotbal řeší, jak se zbavit pyrotechniky na stadionech
Přestože je pyrotechnika na stadionech zakázaná, na zápasech se mezi fanoušky objevuje stále. Jaká opatření se chystají, aby světlic, dýmovnic nebo dělbuchů bylo na tribunách co nejméně?
Vezmete připravenou plastovou přepravku a dáte do ní peněženku, klíče, mobil, notebook, pásek a další věci obsahující kov. Pošlete ji skrz skener a sami projdete bezpečnostním rámem. Tuhle proceduru známe z letištních kontrol skoro všichni. Proč by to tedy nemohlo podobně fungovat i na fotbalových stadionech?
„Každý, kdo slyší tuhle reportáž a cestuje někdy letadlem, ví, jak dlouho trvá naplnění jednoho letadla. Kdybychom chtěli pracovat s rámy a zároveň skenery, napouštěli bychom stadion dlouhé hodiny předtím, než zápas začne,“ vysvětluje ředitel komunikace fotbalové Sparty Ondřej Kasík.
„Rámy, které jsou využívané na některých sportovištích, určitě neodhalí všechnu pyrotechniku. Primárně totiž detekují kov,“ dodává.
Chystá se změna legislativy
Účinnější a vhodnější by podle Kasíka mohla být změna legislativy. „Ve chvíli, kdy radikálovi hrozí maximálně přestupkové řízení a zaplacení nižší pokuty než za parkování na modré zóně v centru Prahy, míjí se naše snaha účinkem.“
Fotbalové kluby bojují s chuligány, dalším krokem mohou být čipové karty
Kvůli výtržnostem na fotbalovém zápase Baníku Ostrava a Sparty se opět začalo mluvit o přísnějším přístupu k chuligánům a přikročilo se i k reálným opatřením, přestože na stadionu Bohemians nefungovala zavedená opatření stoprocentně.
Brzy by se to mohlo změnit. „Chceme zavést protiprávní jednání na úrovni přestupku – vnášení pyrotechniky, nejen na stadionu, ale i při cestě na stadion,“ říká Lubomír Janků z ministerstva vnitra. „Sankce bude od 20 do 100 tisíc ve správním řízení.“
„Částka vypadá hrozivě,“ přiznává člen kotle Baníku Ostrava. „Tyhle výhrůžky tady ale už byly xkrát. Je to nepříjemné, ale pyro na stadionech bude vždycky.“
Karta fanouška v Česku zatím není
Připravuje se také registr problémových fanoušků, ruku v ruce s tím se nabízejí turnikety s rozpoznáváním obličejů, aby se nezvaní hosté navzdory zákazu vstupu na tribunu stejně nedostali. Jenže pro řadu klubů by to mohlo být příliš drahé řešení.
V některých zemích také mají takzvanou kartu fanouška, kterou musí mít každý, kdo chce na ligový stadion. To česká nejvyšší soutěž odmítá jako zbytečný krok. Dalším řešením – a opět je otázkou, jestli nutným – by mohlo být po větších incidentech zavřít danému klubu část stadionu nebo zakázat jeho fanouškům cestovat na venkovní zápas.
V české lize k takovým trestům sahá disciplinární komise výjimečně. „Primárně nechceme hrát fotbal před zavřenými stadiony a nechceme kvůli dvaceti lidem dalším dvěma tisícům lidí způsobit komplikace v tom, že nebudou moct jít na svůj stadion,“ vysvětluje šéf české ligy Dušan Svoboda.
Související
-
Cesta do hlubin fanouškovy duše: ‚Na stadion se chodí kvůli atmosféře, bez emocí to nejde‘
Lze udržet fotbalové fandění skalních příznivců v mezích přijatelnosti, nebo je to z povahy věci záležitost, která se bude vždy vzpírat normám? Do duše fotbalových „ultras“ se vydal Martin Charvát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.