Zákony fotbalového kotle

Na zápasy dohlíží i policie. „Jsou to zbytečné náklady,“ soudí člen slávistického kotle

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policie před fotbalovým zápasem

Už deset let platí dohoda, že policisté během zápasů vyčkávají před branami fotbalových stadionů. Když na nich dojde k výtržnostem, brány otevřou a jdou zasáhnout. Jak vypadá nácvik takového zákroku? Šli jsme se na to podívat.

Padesátka studentů, která se ještě před chvílí třásla zimou, se teď v hostujícím sektoru jabloneckého stadionu zahřívá předstíráním výtržností. Těžkooděnců je taky zhruba padesát, obklíčí sektor, zazní varování z megafonu a jde se do akce.

Fotbal živě i online! Radiožurnál vysílá vybrané zápasy. Podívejte se na program přenosů

Fotbal, stadion, ilustrační foto

Zajímá vás nějaké utkání? Radiožurnál pro vás vysílá vybrané zápasy živě. Fotbal si tedy užijete, ať už budete dělat cokoliv, klidně sedět v zácpě za volantem. Podívejte se na aktuální program přenosů a online reportáží, které připravuje náš zpravodajský web iROZHLAS.

„Snažíme se šetřit zdraví zejména nezúčastněných osob. Oddělit fanoušky, kteří dělají nepořádek, od normálních lidí je velký problém,“ říká vedoucí pořádkové policie Libereckého kraje, plukovník Petr Šikola.

Cvičné vyklizení hostujícího sektoru a vyvedení nejodbojnějších studentů alias výtržníků trvalo jen sedm minut. Teď už si policisté mohou klepnutím o zem složit teleskopické obušky.

Náklady jsou neúměrné, tvrdí fanoušek

Opravdové, nikoliv cvičné nasazení policie (včetně třeba doprovodu hostujících fanoušků nebo monitorování dění na tribunách) vyjde při těch nejrizikovějších zápasech až na stovky tisíc korun.

„Náklady jsou neúměrné tomu, co se na stadionech odehrává. Na každý zápas jde několik elitních kriminalistů a řeší přestupky jako močení na veřejnosti nebo to, že někdo urve sedačku. Ale když někdo urve sedačku, jde o problém, který může policie vyřešit s dost malých personálním nasazením,“ upozorňuje zástupce slávistického kotle.

„Vnímání fanouška, obzvlášť z tvrdšího jádra, bude jiné než vnímání běžného návštěvníka nebo nezúčastněných osob. Opatření se navíc netýká jen stadionu. Vzpomeňme na loňský rok a na události v Opavě při zápase s Baníkem. Šlo o reálné městské násilí, role policie je nezastupitelná,“ reaguje expert na divácké násilí z ministerstva vnitra Lubomír Janků.

Pokud kluby nezvládnou situaci na stadionu a musí na něm zasáhnout policie, může stát část peněz chtít po nich. Zatím se to ale podle Lubomíra Janků stalo jen dvakrát nebo třikrát.

autoři: Jan Suchan , als
Spustit audio

Související