Zákony fotbalového kotle

Registr fanoušků i automatické rozpoznávání obličejů. Český fotbal řeší, jak se zbavit pyrotechniky na stadionech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fanoušek, fanoušci, pořadatel, detektor, prohlídka, bezpečnostní opatření

Přestože je pyrotechnika na stadionech zakázaná, na zápasech se mezi fanoušky objevuje stále. Jaká opatření se chystají, aby světlic, dýmovnic nebo dělbuchů bylo na tribunách co nejméně?

Vezmete připravenou plastovou přepravku a dáte do ní peněženku, klíče, mobil, notebook, pásek a další věci obsahující kov. Pošlete ji skrz skener a sami projdete bezpečnostním rámem. Tuhle proceduru známe z letištních kontrol skoro všichni. Proč by to tedy nemohlo podobně fungovat i na fotbalových stadionech? 

„Každý, kdo slyší tuhle reportáž a cestuje někdy letadlem, ví, jak dlouho trvá naplnění jednoho letadla. Kdybychom chtěli pracovat s rámy a zároveň skenery, napouštěli bychom stadion dlouhé hodiny předtím, než zápas začne,“ vysvětluje ředitel komunikace fotbalové Sparty Ondřej Kasík.

„Rámy, které jsou využívané na některých sportovištích, určitě neodhalí všechnu pyrotechniku. Primárně totiž detekují kov,“ dodává.

Chystá se změna legislativy

Účinnější a vhodnější by podle Kasíka mohla být změna legislativy. „Ve chvíli, kdy radikálovi hrozí maximálně přestupkové řízení a zaplacení nižší pokuty než za parkování na modré zóně v centru Prahy, míjí se naše snaha účinkem.“

Fotbalové kluby bojují s chuligány, dalším krokem mohou být čipové karty

03093933.jpeg

Kvůli výtržnostem na fotbalovém zápase Baníku Ostrava a Sparty se opět začalo mluvit o přísnějším přístupu k chuligánům a přikročilo se i k reálným opatřením, přestože na stadionu Bohemians nefungovala zavedená opatření stoprocentně.

Brzy by se to mohlo změnit. „Chceme zavést protiprávní jednání na úrovni přestupku – vnášení pyrotechniky, nejen na stadionu, ale i při cestě na stadion,“ říká Lubomír Janků z ministerstva vnitra. „Sankce bude od 20 do 100 tisíc ve správním řízení.“

„Částka vypadá hrozivě,“ přiznává člen kotle Baníku Ostrava. „Tyhle výhrůžky tady ale už byly xkrát. Je to nepříjemné, ale pyro na stadionech bude vždycky.“ 

Karta fanouška v Česku zatím není

Připravuje se také registr problémových fanoušků, ruku v ruce s tím se nabízejí turnikety s rozpoznáváním obličejů, aby se nezvaní hosté navzdory zákazu vstupu na tribunu stejně nedostali. Jenže pro řadu klubů by to mohlo být příliš drahé řešení. 

V některých zemích také mají takzvanou kartu fanouška, kterou musí mít každý, kdo chce na ligový stadion. To česká nejvyšší soutěž odmítá jako zbytečný krok. Dalším řešením – a opět je otázkou, jestli nutným – by mohlo být po větších incidentech zavřít danému klubu část stadionu nebo zakázat jeho fanouškům cestovat na venkovní zápas. 

V české lize k takovým trestům sahá disciplinární komise výjimečně. „Primárně nechceme hrát fotbal před zavřenými stadiony a nechceme kvůli dvaceti lidem dalším dvěma tisícům lidí způsobit komplikace v tom, že nebudou moct jít na svůj stadion,“ vysvětluje šéf české ligy Dušan Svoboda. 

autoři: Jan Suchan , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová