Zajištění pohřbu , jednání o dědictví
Pokud nám zemře někdo z blízkých, první, co musíme udělat, je, že k němu přivoláme lékaře. Ten je jediný kompetentní ke stanovení úmrtí a vystavení ohledacího listu. Pak přichází na řadu pohřební služba, která vám podle mých dnešních zjištění v mnoha směrech pomůže. Stačí do její kanceláře dojít a na všem se domluvit. Tato instituce za vás také vyřídí potřebné papíry a vy poté obdržíte úmrtní list. Na to, kolik stojí vypravení pohřbu, a jestli přispívá stát, jsem se ptala ředitele pohřební služby PAX Františka Jaderníka.
František JADERNÍK, ředitel pohřební služby PAX:
Pohřeb bez obřadu, bez účasti stojí zhruba kolem dvanácti tisíc korun, s rozloučením v obřadní síni kolem patnácti tisíc bez květinových darů. Když by se jednalo o pohřeb do hrobu, tak je to podstatně vyšší částka, protože tam musíte zaplatit nájem toho místa na tlecí dobu, to znamená na dobu deseti let, pak jsou položky hřbitovní správy, která je odstranění desky a vykopání hrobu a to se pohybuje kolem deseti tisíc korun. To znamená přes těch dvacet tisíc se dostane na tu částku člověk, když chce pohřbít do země. Stát na to přispívá ze sociálního fondu pěti tisíci korunama na jedno úmrtí.
Marcela KREJSOVÁ:
Pozůstalí pak dědí po zemřelém majetek. V případě, že není sepsána závěť, notář, který obdrží úmrtní list z matriky, vyzve vypravovatele pohřbu k první schůzce, takzvanému sepsání protokolu předběžného řízení. Má se za to, že ten, kdo zaplatil pohřeb, je nejbližší osobou zemřelého a tudíž i nejvíce ví o jeho majetku. Dědictví se pak rozděluje mezi pozůstalé v jasně stanoveném pořadí. Přibližuje ho Martin Foukal, prezident české Notářské komory.
Martin FOUKAL, prezident Notářské komory ČR:
Pokud se jedná o standardní rodinný vztah, tak je tam buď přeživší manžel a děti, nebo pokud už se jedná o vdovu, vdovce, tak už jsou to jenom potom děti, což jsou dědici v té první dědické skupině. Děti jsou neopomenutelnými dědici, čili s nimi musí být v každém případě jednáno. Pokud už nežije dokonce některé z dětí, potom do jeho práv nastupují jako právní nástupci opět jeho děti, tedy vnuci.
Marcela KREJSOVÁ:
Zemřelý může děti, tedy dědice v první linii, vydědit, ale musí to být odůvodněno například týráním a i to je ale soudně napadnutelné. Dědictví můžete také odmítnout. Tam je to podmíněno tím, že pokud pozůstalost odmítnete, vzdáváte se nároku na cokoliv z dědického řízení. Pokud dědictví odmítnou dva dědicové ze tří a jsou na stejné dědické úrovni, pak pozůstalost připadá tomu, který ji neodmítl. Můžete samozřejmě nepřijmout zadlužené dědictví, a to i v případě, že dluhy přesahují cenu majetku. Další variantu řešení zadluženého dědictví popisuje Martin Foukal.
Martin FOUKAL, prezident Notářské komory ČR:
Existuje i možnost, že se svolají věřitelé, spolu s těmi dědici se dohodnou na převzetí tohoto předluženého majetku na úhradu dluhů, takže vlastně dědici nedědí takřka nic a věřitelé převezmou ten majetek v poměru k výši pohledávek.
Marcela KREJSOVÁ:
Další variantou je, že notář nařídí likvidaci dědictví, takže sám fakticky prodá majetek a výtěžek v poměru k těm dluhům rozdělí mezi věřitele. Pokud něco zdědíte, třeba starý nábytek po prarodičích a nechcete si ho nechat, můžete ho sami odprodat do bazaru. Jestli si myslíte, že vaši předci vlastnili něco opravdu cenného, například obrazy, můžete si je nechat ocenit ve kterékoliv aukční síni. Odborníkovi stačí přinést fotografie objektů a on vám poradí, co s nimi dělat dál.
redaktor:
Zavolejte, co vás zajímá 221552222.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes měsíc mlčení. Hlasování o evidenci turistů se blíží, resort odmítá zveřejnit dopady na soukromí
-
ŽIVĚ: ‚Voláme všechny Čechy!‘ Poslouchejte rekonstrukci vysílání rozhlasu z 5. května 1945
-
Země pod jaderným deštníkem, další možné cíle Ruska. Kreml by s odpovědí nečekal, shodují se experti
-
Ruští ‚tajní zajatci‘: Investigace, za kterou Viktorija Roščynová zaplatila životem