„Za vlast bych šel bojovat, v tom nezaváhám.“ Skaut Jiří Robenek ze Zlína pomáhá organizovat pomoc uprchlíkům i lidem na Ukrajině
Jiří Robenek byl na Ukrajině poprvé před dvěma týdny. „Prvním důvodem bylo, že v rámci skautingu se snažíme poznávat nové země a dělat si kontakty mezi skauty v zahraničí. Takže jsme navštívili skauty z Donbasu. Tím hlavním důvodem pro mě osobně ale bylo, že jsem si chtěl ujasnit, jaká je situace na místě,“ vypráví skaut ze Zlína. V neděli se vrátil z druhé cesty na Ukrajinu, tentokrát tam už s sebou vezl první dávku pomoci.
„Spousta informací, které tady ruská média nebo konspirační weby představují, jsou zcela nesmyslné. Nenarazil jsem na obyvatele nespokojené do té míry, že by někdo z nich stál o takový způsob osvobozování,“ ujišťuje skaut Jirka. „Všichni, ať už to byli obyvatelé fandící ukrajinské vládě, nebo naopak upřednostňující třeba politiku Ruska, úplně všichni jednotně byli proti tomu, aby se to řešilo vojensky.“
„Někteří třeba říkali, že se jim pozdává ruská ekonomika lepší, že by se třeba pod Ruskem nebo pod nějakým ruským vlivem mohlo žít lépe. To byli Rusové, co žijí na Donbasu. Ale nikdo z nich nechtěl tady to řešení. To zásadně odmítali.“
Sháníme spacáky, potřeby pro miminka, léky...
Ve skautském krizovém centru ve zlínských Malenovicích teď shánějí hlavně karimatky, spacáky, dětské výživy, bepanthen, léky na bolest a proti horečce… Nejvzácnější jsou léky na předpis. „Lidé nosí hodně věcí. Přijedou s plným autem. Pro mne hodně překvapující a úžasné,“ usmívá se dobrovolnice Zuzana Hlavoňová.
Část věcí poputuje na Donbas. „Teď řešíme nějakou logistickou cestu, která by to tam dopravila, protože samozřejmě nechceme jezdit v té současné situaci přes Ukrajinu,“ vysvětluje Jiří Robenek. „Nejsme, řekněme, znalí té aktuální situace – kde je fronta, kam až zasahují ruské výpady… Máme spojku, která část věcí doveze i do Kramatorsk, na který máme osobní vazbu.“
24 hodin ve frontě
„Naše druhá cesta na Ukrajinu byla do oblasti Užhorodu. Naším cílem bylo předat vybranou humanitární pomoc, která se skládala především ze zdravotnických potřeb určených jak pro místní zdravotnické zařízení, tak pro vojáky na frontě,“ popisuje Jiří.
Viděli jsme tam obrovské množství lidí, kteří z Ukrajiny v současné době prchají, ale také mnoho dobrovolníků z celé Evropy. „Viděli jsme v pohraničí tři čtyři kilometrové fronty složené především z žen a dětí. Je velmi smutné, že musí v podmínkách, které tam panují, čekat. Není to nic jednoduchého. Jsou tam maminky, co mají tři malé děti a musí čekat 24 hodin ve frontě.“
Být dobrým člověkem
Jirka už považuje pomoc druhým za běžnou záležitosti, které patří k životu. „Mí skautští vedoucí mě vychovali k tomu, že to tak nějak patří nejen ke skautingu, ale k tomu, aby člověk sám sebe mohl považovat za dobrého člověka. A nevím, co více na to odpovědět.“
A co kdyby přijeli ruské tanky až k nám? Jiří Robenek neváhá s odpovědí: „Ano, protože my jsme v rámci skautingu všichni vychovaní, všichni tak nějak slibujeme, že budeme bránit vlast.
Související
-
Ke Kyjevu se blíží konvoj ruských sil dlouhý přes 60 kilometrů. Válka na Ukrajině, den šestý
Ke Kyjevu se blíží konvoj ruských sil, který je dlouhý přes 60 kilometrů. Podle deníku The New York Times to ukazují satelitní snímky americké soukromé společnosti Maxar.
-
„Nevědí, jestli své muže ještě uvidí.“ Dobrovolníci Radim a Michaela přivezli dva autobusy uprchlíků
Michaela Pleskačová a Radim Kupec přivezli ze Zakarpatské Ukrajiny dva autobusy uprchlíků. Jaké to bylo na hranicích?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.