Za pár měsíců se budou zdát ekonomická opatření hloupá, ale není čas hledat dokonalost, říká ekonom

Vláda dnes schválila další kroky, které mají pomoci tuzemské ekonomice zasažené koronavirovou pandemií. Odloží se poslední vlna EET a řada daňových povinností. Už minulý týden kabinet přijal postup na pomoc rodičům, kteří zůstali doma s dětmi. Jak má vláda pomoci českým podnikatelům? Jaká opatření by měla udělat okamžitě? „Když si představíte, že co normálně vlády zvládnou prosadit za čtyři roky, musí teď udělat za pár dní. Je to pro ně hrozně těžké,“ myslí si ekonom Matějka.

Navzdory tomu si ale podle ekonoma z think-tanku IDEA naše vláda vede dobře. Posledních pár dní začínají jít její opatření dobrým směrem, I když by bylo asi lepší neměnit denně každý krok a udělat pořádně jednu věc, hodnotí Matějka.

„Teď nejde o to, co bude za půl roku. Musíme vyřešit příštích šest týdnů. Udělat jednoduchá opatření a za měsíc budeme vědět více,“ říká v rozhovoru s Marií Bastlovou. 

Jak zachránit českou ekonomiku?

„Zaprvé je potřeba pomoci firmám a přimět je, aby nepropouštěly své zaměstnance. Tam by nejvíce pomohl kurzarbeit. To znamená, že vláda platí mzdy těm zaměstnancům, kteří teď nejsou užiteční,“ vysvětluje Matějka.

V některých zemích už tento systém funguje a státy firmám přispívají až 80 % mezd. „U nás to bude možná míň, ale teď to nejde přesně rozhodnout. Víme toho strašně málo, ale bylo by bezpečnější a levnější udělat to pořádně,“ myslí si ekonom.

Čtěte také

Další důležitá věc je podle něj pomoc obyvatelům, kteří nemůžou chodit do práce. „Spousta rodin bude mít problémy se živobytím. Víme, že asi třetina lidí nemá úspory na více než měsíc. Vláda bude možná muset plošně posílat stejnou částku každému člověku.“

Největší problém je podle jednoho z nejcitovanějších ekonomů Česka ten, že se situace rychle mění. „Valí se na nás kouř informací a moc nevíme, co se děje. Musíme udělat pár jednoduchých programů, ale za chvíli budeme nuceni přemýšlet, jak z toho pryč a jak se stát zase fungující zemí, i když za strašně těžkých podmínek.“

Postupuje vláda správně?

„Minulý týden bylo pár pokusů udělat drobnější věci. To se neukázalo jako úplně nejzdařilejší, ale vláda se snažila. Nová opatření jsou lepší a myslím si, že budou fungovat,“ myslí si Filip Matějka.

Čtěte také

Součástí menších vládních programů jsou zvýhodněné úvěry pro podnikatele. „Kurzarbeit je nejdůležitější a tohle je jenom doplňkové, protože některé firmy nemají hlavní část výdajů na mzdách,“ říká ekonom. Zároveň byl podle něj první systém moc složitý, protože firmy musely vyplňovat krátké projekty a úředníci je nestíhali kontrolovat.

„Druhý program už jde přes banky, tak je to trošku lepší. I když ty zvládnou rozhodnout jen o firmách, které už jsou u nich prověřené. To trochu pomůže, ale není to tak zásadní,“ vysvětluje Filip Matějka a dodává, že by se úvěry měly dělat zeširoka, aby nebylo moc vybírání, kdo je dostane a kdo ne.

Nikdo neví, jak dlouho opatření potrvají. „Nic bych nezaváděl na půl roku, nebo déle,“ radí ekonom. „Všechny tyto kroky jsou strašně drahé. Trošku doufám, že za měsíc a půl budeme vědět více, a že počet nakažených bude klesat. Možná to tak ale nedopadne a zjistíme, že je to složitější a budeme se muset přizpůsobit jiným způsobem.“ 

Pozastavení záloh na daň a EET

„Pozastavení EET mi přijde, že pro podnikatele moc podstatná věc není. Možná je to důležitější hygienicky. Není potřeba šahat na terminály, ale jinak to zásadní není,“ myslí si ekonom. 

Čtěte také

Vláda slova o zastavení elektronické evidence tržeb doplnila prohlášením o tom, že by měla být zaručena absence kontrol. To je podle Filipa Matějky dobrý krok, protože spousta lidí přemýšlí nad momentální situací a není ideální, aby mysleli ještě na to, jestli v účetnictví vyplnili všechno správně.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také zmiňovala to, že se promine platba záloh na daň a řada dalších daňových povinností. „Všichni hledáme opatření, která jsou dostatečně velká, ale zároveň strašně jednoduchá a rychlá. Odložení daní to splňuje. Firma nepošle peníze a zůstanou jí, takže v tom to je dobré.“

autoři: Marie Bastlová , vla
Spustit audio

Související