Z čistírny zpátky do městských ulic. Vědci z VŠCHT postavili zařízení na recyklaci odpadních vod
Členské země Evropské unie budou muset za čtyři roky začít využívat recyklovanou vodu. Vyplývá to z nařízení Evropského parlamentu a Rady EU. Unie tak chce ulevit stávajícím zdrojům pitné vody. Česká legislativa přitom doteď s ničím takovým nepočítala. Vědci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické se proto rozhodli postavit zařízení, které zvládne dočistit vodu z čistírny odpadních vod.
Poloprovozní jednotka postavená z běžně dostupných vodárenských technologií vznikla za finanční podpory Technologické agentury České republiky a funguje v areálu Ústřední čistírny odpadních vod v pražské Bubenči.
Účinná filtrace
Kontejner stojí u jedné z dosazovacích nádrží bubenečské čistírny. Odebírá vodu, která prošla celým čisticím procesem, těsně před tím, než ji tu vypustí do Vltavy.
„Voda natéká nejdříve do mísiče, kde se smíchá s kolagulantem, který slouží k tomu, aby se vyvločkovaly zbylé organické látky. Kolagulant dokáže organické látky shluknout k sobě a vytvořit co největší vločku, kterou pak potřebujeme pro usazování a filtraci – aby znečistění bylo co největší a dokázali jsme ho účinně odfiltrovat,“ popisuje Martin Srb z Pražských vodovodů a kanalizací.
Za jednou z kratších stěn kontejneru je ukrytá nádrž s takzvaným lamelovým usazovákem. „Lamely slouží k tomu, aby se zvětšil takzvaný separační povrch nádrže. Pak dokážeme více vody podrobit procesu na stejně velkém prostoru. Dojde k větší efektivitě zařízení,“ vysvětluje Srb. Voda pak projde skrz pískový filtr, speciální membránový modul a aktivní uhlí.
Nakonec před námi stojí tři lahvičky s vodou. Zatímco první vzorek je viditelně znečištěný, ve druhé a třetí lahvičce jsou pitná voda a recyklovaná voda z kontejneru – ty se složením téměř neliší.
Úspora kvalitního zdroje pitné vody
Zařízení vyvinuté na VŠCHT dokáže vodu z čistírny dočistit na kvalitu velmi podobnou té pitné. Cílem projektu je ale tuto vodu používat k technickým účelům.
„K zavlažování městské zeleně, k ochlazování tepelných ostrovů ve městě nebo k mytí vozovek,“ vypočítává profesor Jiří Wanner z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.„Šetříme vysoce kvalitní pitný zdroj vody, a přitom používáme vodu, která je stejně bezpečná jako ta pitná.“
To, že takto recyklovanou vodu jde využívat i pro zemědělské účely – jak to už za čtyři roky zavede nařízení Evropského parlamentu a Rady EU –, potvrzuje jiný projekt, na kterém profesor Wanner se svým týmem spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou.
Související
-
„Nakládat s vodou jako řádný hospodář.“ V Lázních Bechyně napouštějí bazén recyklovanou vodou
Vody v přírodě ubývá. Moc dobře to vědí i v jihočeských Lázních Bechyně, a rozhodli se tak přijít s unikátním systémem.
-
Pokud nezaprší, ani sebelepší opatření v krajině nám nepomůže, varuje hydrometeorolog
Šetření vodou je užitečné, ale do určité míry, konstatuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.