Vznikla nová Stínadla? Děti potřebují dobrodružství, říká autor úspěšné Prašiny

20. červenec 2018

Nový Jaroslav Foglar, Jo Nesbø nebo Dan Brown. I tahle jména recenzenti skloňují, když popisují literární debut mladého českého autora Vojtěcha Matochy. Ten se jmenuje Prašina a své čtenáře zavede do Prahy – i když trochu jiné, než kterou všichni známe…

Představte si, že jste na Karlově náměstí, uděláte pár kroků… a najednou zhasne elektřina, přestanou fungovat mobily, zmizí auta a lidé se začnou chovat divně. Přesně taková je Prašina: čtvrť rozkládající se na území dnešního Nového Města a také nová kniha Vojtěcha Matochy. 

V Praze už nejde zažít dobrodružství, říká autor imaginární čtvrti Prašina

Vojta Matocha

Někde mezi náměstím Míru, Václavákem a Karlákem existuje čtvrť, ve které se zastavil čas. Ve starých činžácích si můžete rozsvítit maximálně petrolejku, mobilní signál tu neexistuje. Jednoho dne začne tajuplná, temná čtvrť pohlcovat zbytek města. K jádru problému, do labyrintu poslední dobrodružné čtvrti v Praze, se vydávají Jirka, Tonda a En.

„Inspiroval jsem se Stínadly, srovnání s Foglarem ale v mnoha bodech pokulhává. V Prašině nejde o ušlechtilé chlapecké přátelství a jejím cílem není vychovávat. Prostor dostanou i střípky dalších žánrů, jako je fantasy nebo thriller,“ říká Vojtěch Matocha v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Jedno ale jeho Prašina s Foglarovými Stínadly společné má – je to místo, kde se dá zažít dobrodružství. A jak mladý autor zdůrazňuje, právě dobrodružství dnešní děti skutečně potřebují. „Děti se pohybují mezi místy, kde jsou vždy v přítomnosti dospělých a pod kontrolou. Prašinu jsem si vysnil jako místo, kam se mohou vydat a být odkázány samy na sebe,“ popisuje.

Podle Prašiny by mohl vzniknout film

Matochův debut si okamžitě získal jak čtenáře, tak recenzenty. Prašina nasbírala řadu nadšených recenzí a i díky tomu už vznikla audiokniha. V současnosti se uvažuje dokonce i o filmu.

Právě píšu druhý díl, už jsem ve třech čtvrtinách.
Vojtěch Matocha

„Knihu si nejvíc užijí děti kolem 12 let, mám ale velmi pozitivní ohlasy i od lidí kolem 50 let,“ říká Vojtěch Matocha.

autoři: Lucie Výborná , als