Vzalo mě to, bylo to krásné, popisuje Soukalová. Štafeta biatlonistek převzala dodatečně bronz ze Soči

5. březen 2023

Na olympiádě v Soči byly čtvrté, ale měly být třetí. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková po ruském dopingovém skandálu mají bronz. Jaké to je, když přijde spravedlnost po tak dlouhé době? V dějišti světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě si s bývalými biatlonistkami vyprávěla moderátorka Zuzana Burešová.  

Čtěte také

Gabriela Soukalová: Zážitek byl mnohem intenzivnější, než jsem si ho představovala. Říkala jsem si, že mi to bylo líto ne kvůli mně a Verče, protože jsme zažily, jaké to je stát na stupních na olympiádě, ale spíš kvůli Jitce a Evče, protože to je highlight kariéry, který chce zažít každý sportovec.

Každopádně včera to byla řetězová reakce, když jsme přebíraly ocenění, Evička měla slzy v očích, potom jsme se dívaly na lidi a na naše blízký, všichni měli slzy v očích. Mě to tak vzalo, říkala jsem si, že to bude pro fotografy zajímavý. Bylo to krásný. Než jsem sem jela, tak jsem byla přesvědčená, že medaili chci prodat na charitu, ale když jsem to zažila včera s holkama, tak mi je jasný, že už to nikdy nezažijeme, tak se mi do toho moc nechce. Možná to pro mě bylo ještě hezčí, než když jsem na stupních stála tehdy, protože mi to všechno daleko víc dochází, s holkama jsem si to hrozně užila, bylo to skvělý.

Jak se vám změnil život? Co jste si řekla, že si musíte po závodní kariéře splnit?

Eva Puskarčíková: Řekla jsem si, že chci hodně cestovat, protože jako závodníci samozřejmě cestujeme, ale nic více méně nevidíme, krom střelnice, tratí a letišť. Takže jsem letos hodně cestovala a ještě v tom chvilku budu pokračovat. A potom bůh ví.

Jaký byl pro vás život špičkové biatlonistky?

Čtěte také

Veronika Vítková: Musím říct, že to je hodně jiný, než normální běžný život, protože nemusíte nic řešit – ráno vstanete, jdete na snídani, trénink, oběd, odpočinek, což jen tak někdo nemůže, jít si po obědě lehnout. Pak zase na trénink, pak na večeři a spát. Na jednu stranu to vypadá jednoduše, ale na druhou stranu je to práce a musí se tam makat. Také se mi neodcházelo z biatlonového světa lehce, protože rozjezd sezony, kterou jsem ukončila v roce 2020, nebyl ideální. Pak přišlo malé vysvobození, protože jsem otěhotněla.

 Jak se díváte na současný biatlon?

Jitka Landová: Změnilo se to hrozně moc, hlavně v generační obměně závodníků. Připadám si hrozně stará, když se na závody dívám, tak si uvědomuji, že ty lidi už skoro neznám. Samozřejmě, že se to posunulo, střelba se zrychlila, manipulace se zbraní se zrychlila, všechno je rychlejší a říkám si, jak jsem to mohla dělat. Obdivuju je, když na to teďka koukám, jsou dobrý.

Jak bývalé biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková vzpomínají na svou kariéru? A jak žijí dnes? Poslechněte si celý rozhovor.

 

autoři: Zuzana Burešová , prh
Spustit audio

Související