Výzva 190 starostů

14. březen 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

190 starostů z měst z celé republiky podepsalo výzvu poslancům, aby nepodpořili vládní návrh reformy veřejné správy. O jeho osudu rozhodne právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny. Proti jsou starostové měst, která podle návrhu nemají získat statut pověřených úřadů 3. stupně. Ostatní s reformou souhlasí. Názory starostů dvou měst Chlumce nad Cidlinou a Nového Bydžova konfrontoval Miroslav Ponomarev.

Podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila je reforma a navíc nákladná.

Miroslav Uchytil: Bude stát okolo 50 mld. Kč. Za tyto peníze by například mohly být vybudovány dvě třetiny dálničních sítí potřebných v ČR.

Naopak starosta Nového Bydžova Pavel Louda s vládním návrhem reformy veřejné správy souhlasí. Výhrady chlumeckého starosty si vysvětluje tím, že na rozdíl 10 km vzdáleného Nového Bydžova nemá mít Chlumec pověřený úřad 3. stupně.

Pavel Louda: Tady si zastupitelstvo klade za úkol stát se trojkou také, ale když se jim to nepovede, tak prostě udělat všechno proto, aby nebyla trojka ani v Novém Bydžově.

Miroslav Uchytil: Budeme-li ochuzeni o výkon státní správy, tak se z našeho města stane vesnice.

Reaguje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Už v září roku 2000 navrhl tzv. hradecký model reformy. Podle něj by většina kompetencí okresních úřadů měla po jejich zrušení přejít na dnešní okresní města.

Pavel Louda: Samozřejmě s bezúplatným převodem majetku, se zavedenými databázemi, s plně kvalifikovaným personálem. Význam mají teprve přenesené kompetence do těch míst, kde ti lidé žijí a potřebují si ty věci vybavovat.

Tvrdí starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytila se ale veřejná správa občanovi nepřiblíží, dokonce se mu vzdálí.

Miroslav Uchytil: Protože odvolací orgány budou soustředěny v krajském městě.

Proto Miroslav Uchytil navrhuje, aby se představitelé obcí sami rozhodli, které kompetence chtějí na městské úřady převést.

Miroslav Uchytil: My starostové a tajemníci víme, kolik úředníků vlastně potřebujeme, ministerstvo vnitra to neví.

Navíc připadá starostovy Chlumce nad Cidlinou Miroslavu Uchytilovi vládní návrh reformy paradoxní v době počítačů.

Miroslav Uchytil: Proč bychom přibližovali výkon státní správy občanovi, když se dá vše do budoucna řešit technikou.

Pavel Louda: Ne vždycky se dá všechno vykomunikovat prostřednictvím Internetu nebo telefonicky.

Myslí si starosta Nového Bydžova Pavel Louda, podle kterého má osobní kontakt úředníka s občanem také něco do sebe. Starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil trvá na svém a poslance před schválením vládního návrhu reformy veřejné správy varuje.

Miroslav Uchytil: Dojde k obrovským škodám, protože se budou budovat zbytečné paláce.

Naopak starosta Nového Bydžova Pavel Louda vládní návrh podporuje.

Pavel Louda: Kdyby měly vzniknout jenom kraje, ta reforma se nedotáhne do konce, tak je to velká prohra nás všech starostů na obcí, které očekávaly od toho nějaký přínos.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autoři: mkp , Miroslav Ponomarev , spr
Spustit audio

Více z pořadu