Vyvěšování státních symbolů

28. duben 2006
Vaše téma

Dnes si ve Vašem tématu bude po celý den povídáme o státních symbolech. Nebo alespoň o těch nejdůležitějších. Je to jednak téma pro příští květnové dny aktuální a také, jak jste možná zaznamenali, Senát minulý týden schválil vládní novelu, která zpřísňuje pokuty za zneužití, úmyslné poškození nebo hrubé znevážení státních symbolů.

Abychom mohli mluvit o tom, co znevažuje státní symboly, měli bychom si nejprve říct, jaké to vlastně jsou. Mezi ty základní atributy každého svrchovaného státu patří znak, vlajka a hymna. V České republice je to ale také například Svatováclavská koruna, vlajka prezidenta, státní pečeť nebo státní hymna. Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme při vyvěšování vlajky jsme se zeptali historika a odborníka přes státní symboliku, doktora Zbyška Svobody. Podle něj se základní chyby proti zákonu dopuští často už i výrobci vlajek.

Svoboda: Málokdo dodržuje, zvláště výrobci, že modrý klín musí sahat do poloviny listu. Je prakticky na úhlopříčkách spojujících jednotlivé rohy a cípy.

S tím souvisí i poměr stran vlajky.

Svoboda: Poměr stran je dán dvě ku třem a je velmi mnoho vlajek, které mají poměr jedna ku dvěma. To je z dřívější doby, kdy se vlajky vyráběly v poměru jako ty sovětské.

Takže si může organizace nebo i jednotlivec takovou zákonu neodpovídající vlajku koupit a pak jí v dobré víře vyvěsit. Podle doktora Svobody není příliš vhodné vlajku vyvěšovat do okna, čestnější místo je na stožáru nebo na žerdi. Ale nejdůležitější je to, že bílý pruh musí být vždy nahoře.

Svoboda: Pokud se vyvěšuje svisle, což je podle zákona možné, bílá musí být z hlediska pozorovatele vlevo a z hlediska budovy vpravo. To je původní heraldický požadavek.

Často vídáme při různých konferencích vlaječky států umístěné na stole. Podle doktora Zbyška Svobody je vhodnější takové vlajky umístit například na jakousi tyč, vodorovné ráhno, na kterém visí směrem dolů. Ale tady si musíme uvědomit jednu věc.

Svoboda: Visí-li takto svisle, tak pro toho, kdo sedí na jedné straně stolu je správně vyvěšená, pro sedícího na straně druhé špatně vyvěšená. Je možné s nimi točit, ale není to příliš vhodné. Mimo to vlajky musí být ve stejném poměru k těm cizím, stejně veliké a stejně vyvěšené.

Zbyšek Svoboda připomněl ještě jednu situaci, která bývá častá. Pokud umísťujeme dvě vlajky vedle sebe, například naši vlajku a vlajku Evropské unie, i tady se musíme držet zásady.

Svoboda: Z hlediska pozorovatele vlevo naši vlajku, z hlediska budovy či instituce nebo pódia vpravo. Vpravo je místo čestnější.

autor: vva