Vytvoříte-li správné podmínky, i do pusté krajiny se vrátí život, věří agrolesník Radim Kotrba
Když získáte po předcích třešňový sad a chcete si ulehčit život, využijete synergii se zvířaty, popisuje farmář a etolog Radim Kotrba. Agrolesnictví je nejtradičnější způsob zemědělství: integrujete dřeviny na prostor se zvířaty. Zlepší se tím mikroklima i biodiverzita, lépe se využije prostor, vysvětluje. Sám chová několik jelenovitých druhů. Díky nim děti odmalička vnímají přirozený koloběh života a smrti, říká. Jak chutná maso z antilopy? A čím se inspiruje ve Francii?
Radim Kotrba působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze.
Související
-
Co znamená přírodě blízké hospodaření? Odpovídá Aleš Erber
Hostem je lesnický specialista Aleš Erber. V čem spočívá agrolesnictví? Co způsobuje v lesích dlouhotrvající sucho?
-
Zmodernizovali jsme zemědělství, ale půda je mrtvá, říká expert na zemědělství z Člověka v tísni
„Udržitelné techniky, které zemědělce v Etiopii učíme, jsme doma zapomněli. Zmodernizovali jsme zemědělství, ale organická hmota v půdě není, je mrtvá,“ říká Jan Svitálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.