Vytvoříte-li správné podmínky, i do pusté krajiny se vrátí život, věří agrolesník Radim Kotrba
Když získáte po předcích třešňový sad a chcete si ulehčit život, využijete synergii se zvířaty, popisuje farmář a etolog Radim Kotrba. Agrolesnictví je nejtradičnější způsob zemědělství: integrujete dřeviny na prostor se zvířaty. Zlepší se tím mikroklima i biodiverzita, lépe se využije prostor, vysvětluje. Sám chová několik jelenovitých druhů. Díky nim děti odmalička vnímají přirozený koloběh života a smrti, říká. Jak chutná maso z antilopy? A čím se inspiruje ve Francii?
Radim Kotrba působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze.
Související
-
Co znamená přírodě blízké hospodaření? Odpovídá Aleš Erber
Hostem je lesnický specialista Aleš Erber. V čem spočívá agrolesnictví? Co způsobuje v lesích dlouhotrvající sucho?
-
Zmodernizovali jsme zemědělství, ale půda je mrtvá, říká expert na zemědělství z Člověka v tísni
„Udržitelné techniky, které zemědělce v Etiopii učíme, jsme doma zapomněli. Zmodernizovali jsme zemědělství, ale organická hmota v půdě není, je mrtvá,“ říká Jan Svitálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...