Vytvoříte-li správné podmínky, i do pusté krajiny se vrátí život, věří agrolesník Radim Kotrba

Když získáte po předcích třešňový sad a chcete si ulehčit život, využijete synergii se zvířaty, popisuje farmář a etolog Radim Kotrba. Agrolesnictví je nejtradičnější způsob zemědělství: integrujete dřeviny na prostor se zvířaty. Zlepší se tím mikroklima i biodiverzita, lépe se využije prostor, vysvětluje. Sám chová několik jelenovitých druhů. Díky nim děti odmalička vnímají přirozený koloběh života a smrti, říká. Jak chutná maso z antilopy? A čím se inspiruje ve Francii?

Radim Kotrba působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze.

autoři: Lucie Výborná ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.