Výstava v Národopisném muzeum představuje romské výtvarné umění
Nová výstava Otevřená cesta v pražském Musaionu představuje veřejnosti výtvarné sbírky muzea Romské kultury a zároveň nově vznikající Centrum Romů a Sintů, které by se mělo otevřít v pražských Dejvicích na podzim příštího roku.
Výstava v Národopisném muzeu kombinuje galerijní formát takzvaných velkých mistrů s konceptem otevřeného depozitáře. Mezi velké mistry kurátorky zařadily umělce s osobitým stylem a lidským příběhem, třeba Jána Berkyho, Rudolfa Dzurka, Daniela Kováče, Júlia Lakatoše nebo Markéty Šestákové. Sekce otevřeného depozitáře představuje činnost muzea a jeho sbírky i poslání. K vidění jsou například i malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje či originální sošky vyrobené ze zátek od piva.
"Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do vzorku z obsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury, seznámit se s pozoruhodnými příběhy vesměs neškolených umělců, Romů a Romek, stejně jako představit jejich díla v kontextu současnosti," řekla o výstavě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Chystané Centrum Romů a Sintů v Praze se zaměří na dobu holokaustu Romů a Sintů, jejich hmotnou a duchovní kulturu minulou i současnou. Centrum si klade za cíl otevřít debatu o vzájemném soužití a pomoci zlepšení postavení Romů ve společnosti.
Výstava bude v Národopisném muzeu do 31. května 2024.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka