Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v Osvětimi
Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války. Akce se uskuteční dnes od 19:00 na náměstí Míru v Praze. Budou při ní také předčítána jména obětí a zazní romská hudba. Oznámilo to sdružení Ara Art, které akci pořádá.
V komplexu nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim v Polsku zemřelo asi 1,2 milionu lidí, většinou Židů, ale i příslušníků dalších menšin v nacistickém Německu a na jím okupovaných územích. Romů v Osvětimi zahynulo za celou dobu fungování komplexu zhruba 20.000. Dnešní akce v Praze připomíná událost, která se stala v noci ze 2. na 3. srpna 1944. Tehdy nacisté najednou vyvraždili téměř 3000 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti. Jen práceschopní lidé byli ponecháni naživu a přeřazeni do jiných táborů.
Vzpomínková akce Ara Art se uskuteční formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků. Na akci vystoupí mimo jiné novinář Patrik Banga, rabín David Maxa a ředitel Ara Art David Tišer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?