Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v Osvětimi

2. srpen 2022

Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války. Akce se uskuteční dnes od 19:00 na náměstí Míru v Praze. Budou při ní také předčítána jména obětí a zazní romská hudba. Oznámilo to sdružení Ara Art, které akci pořádá.

V komplexu nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim v Polsku zemřelo asi 1,2 milionu lidí, většinou Židů, ale i příslušníků dalších menšin v nacistickém Německu a na jím okupovaných územích. Romů v Osvětimi zahynulo za celou dobu fungování komplexu zhruba 20.000. Dnešní akce v Praze připomíná událost, která se stala v noci ze 2. na 3. srpna 1944. Tehdy nacisté najednou vyvraždili téměř 3000 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti. Jen práceschopní lidé byli ponecháni naživu a přeřazeni do jiných táborů.

Vzpomínková akce Ara Art se uskuteční formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků. Na akci vystoupí mimo jiné novinář Patrik Banga, rabín David Maxa a ředitel Ara Art David Tišer.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?