Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v Osvětimi
Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války. Akce se uskuteční dnes od 19:00 na náměstí Míru v Praze. Budou při ní také předčítána jména obětí a zazní romská hudba. Oznámilo to sdružení Ara Art, které akci pořádá.
V komplexu nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim v Polsku zemřelo asi 1,2 milionu lidí, většinou Židů, ale i příslušníků dalších menšin v nacistickém Německu a na jím okupovaných územích. Romů v Osvětimi zahynulo za celou dobu fungování komplexu zhruba 20.000. Dnešní akce v Praze připomíná událost, která se stala v noci ze 2. na 3. srpna 1944. Tehdy nacisté najednou vyvraždili téměř 3000 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti. Jen práceschopní lidé byli ponecháni naživu a přeřazeni do jiných táborů.
Vzpomínková akce Ara Art se uskuteční formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků. Na akci vystoupí mimo jiné novinář Patrik Banga, rabín David Maxa a ředitel Ara Art David Tišer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.