Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v Osvětimi

2. srpen 2022

Vyprávění příběhů přeživších připomene vraždění Romů v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války. Akce se uskuteční dnes od 19:00 na náměstí Míru v Praze. Budou při ní také předčítána jména obětí a zazní romská hudba. Oznámilo to sdružení Ara Art, které akci pořádá.

V komplexu nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim v Polsku zemřelo asi 1,2 milionu lidí, většinou Židů, ale i příslušníků dalších menšin v nacistickém Německu a na jím okupovaných územích. Romů v Osvětimi zahynulo za celou dobu fungování komplexu zhruba 20.000. Dnešní akce v Praze připomíná událost, která se stala v noci ze 2. na 3. srpna 1944. Tehdy nacisté najednou vyvraždili téměř 3000 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti. Jen práceschopní lidé byli ponecháni naživu a přeřazeni do jiných táborů.

Vzpomínková akce Ara Art se uskuteční formou scénického vyprávění příběhu přeživších pamětníků. Na akci vystoupí mimo jiné novinář Patrik Banga, rabín David Maxa a ředitel Ara Art David Tišer.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...