Vychovala jen cizí mláďata, dožívá na výminku. Gorilí tetička Kamba oslaví v pražské zoo půlstoletí
Až půjdete příště do pražské zoologické zahrady, tak zkuste v pavilonu goril najít samici Kambu a alespoň na dálku jí popřát všechno nejlepší. Letos jí totiž bude 50 let. Ačkoli chovatelé neví, kdy na den přesně se v roce 1972 narodila, jisté je, že to bylo ve volné přírodě v Kamerunu a že její rodiče zabili pytláci, když byla ještě mládě.
Ač se už pohybuje pomaleji, na prahu padesátky se gorilí veteránka Kamba stále těší dobrému zdraví. „Je to takový hezký věk pro gorilu, dožití u nich bývá o něco nižší. A Kamba je jednou z pamětnic začátku evropského chovu goril, kdy před padesáti lety ještě přicházela do Evropy zvířata z přírody,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců v pražské zoologické zahradě.
Čtěte také
Kolik let se může samice gorily nížinné dožít? „Já toto to neodhadnu. To je, co je opravdu věštění z křišťálové koule. Kamba je už dnes ve věku, kdy tady zkrátka může být ještě několik let a také nemusí být pozítří. To už prostě není v našich silách nějak změnit,“ odpovídá Brandl.
Bezdětná tetička
V pražské zoologické zahradě se Kamba poprvé objevila v roce 2001, po ničivých povodních o rok později se však na čas vrátila do jedné ze svých dřívějších zoo. Zpátky ve starém pavilonu je od roku 2005 a dožívá zde v roli nejstarší samice.
„Kamba byla dlouho taková tetička, která se starala o mláďata ostatních samic. Dnes už je to vlastně jedno z těch zvířat, které mají v žebříčku skupiny to nejnižší postavení, tak to zkrátka je. Takhle žije ten svůj výminek života, pořád ale k ní chodí ještě mladá zvířata a často s ní někde ve výběhu usínají,“ líčí Brandl.
Ačkoli byla dvakrát březí, vychovat vlastní potomky se jí nepodařilo. „První porod byl komplikovaný a dlouhý, mládě bylo příliš dlouho porodních cestách a narodilo se mrtvé. Navzdory tomu, že jsme u druhého porodu o těch komplikacích věděli a připravovali se na ně, tak ani operativním zákrokem se nám ani to druhé mládě bohužel nepodařilo zachránit,“ mrzí jej.
Související
-
Jako ve skutečném pralese. Gorily v pražské zoo se budou stěhovat, už teď na to začínají trénovat
Gorily v pražské zoo si pomalu zvykají na přepravní boxy. Sedmičlennou tlupu totiž chovatelé příští rok přestěhují do nového domova.
-
Gorila si nedělá násilí, orangutan se nevzdává, srovnává...
O práci v zoo nikdy nesnil, měl dojem, že zoologické zahrady zavírají zvířata do klecí. V dospělosti, kdy se věnoval lesnictví, svůj názor změnil a čím dál víc ho t...
-
U želv do puberty nevíte, jaké mají pohlaví. Poslouchají líp než děti, říká chovatelka z pražské zoo
Téměř polovina historie Zoo Praha je spjata s chovatelkou plazů Natašou Velenskou. Výročí 90 let zoo oslavila mezi svými svěřenci spolu s Lucií Výbornou a Miroslavem Bobkem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.