Voliči Nerudové, Fischera a Hilšera jsou z 80 procent rozhodnuti podpořit Petra Pavla, ukazuje průzkum Medianu

20. leden 2023

Češi rozhodnou o budoucí hlavě státu ve 2. kole prezidentských voleb v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Minulý týden přišel k urnám rekordní počet voličů, volební účast přesáhla 68 %. Podle průzkumu agentury Median by se i ve 2. kole mohly zúčastnit dvě třetiny oprávněných voličů. „Deklarovaná účast vychází okolo 82 %. Ta je vždy vyšší než skutečná, ale i ta deklarovaná účast v tomto období byla výrazně vyšší než ty předtím,“ přibližuje ředitel Medianu Přemysl Čech.

Čtěte také

„Kardinální otázka je, jak se zachovají voliči Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Marka Hilšera. Všichni dostali doporučení, aby šli volit Petra Pavla. Podle průzkumu jsou tito voliči z velké míry, tj. skoro 80, 90 procent, rozhodnuti, že půjdou k volbám a podpoří Petra Pavla. To bude pravděpodobně důležitý faktor, který ovlivní výsledek ve druhém kole,“ říká ředitel Medianu Přemysl Čech.

V bleskovém průzkumu odpovídalo mezi 16. a 18. lednem přes tisíc respondentů starších 18 let.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.