Vojtěch: Lockdown nepředpokládáme. Ale pokud se situace zhorší, omezíme hromadné akce

Jak bude vypadat testování žáků na covid-19 v prvních dnech nového školního roku? V čem se liší epidemická situace letošního srpna od té, kterou jsme zažili před dvanácti měsíci? Nenecháváme se letním poklesem počtu nakažených osob opět ukolébávat k nečinnosti? Vladimír Kroc se ptá ministra zdravotnictví z hnutí ANO Adama Vojtěcha.

Německý Institut Roberta Kocha oznámil, že Německo je na prahu čtvrté vlny nákazy covidem-19. Jak jsme na tom my?

Čtěte také

Zatím dobře. Samozřejmě sledujeme situaci v zahraničí, dnes jsme oznámili, že od pondělí přeřazujeme Německo do zemí v červené barvě, to znamená, že se zpřísní podmínky pro návrat z Německa pro neočkované. Je to v kontextu situace, která probíhá nejenom v Německu, vidíme, že vlna postupuje celou západní Evropou.  Ale je pravdou, že zatím na našich datech, ať jde o incidenci nebo počty hospitalizovaných, nevidíme nějaký znepokojující trend.

Přesto bychom měli být ve střehu – nepřipadá vám situace obdobou konce prázdnin loňského roku?

Naprosto souhlasím, musíme být ve střehu, sledujeme to každý den. Pravděpodobnost, že se u nás stejně jako ve všech zemích na západ od našich hranic situace zhorší, je velmi vysoká a předpokládáme, že v následujících týdnech mohou počty případů růst. Dá se to označit jako podobný scénář loňského roku, ale s tou výjimkou, že v loňském roce byla nulová imunizace společnosti, ať jde o vakcinace nebo prodělání onemocnění.

Chystáte v dohledné době zpřísnění epidemických opatření?

V dohledné době nikoliv právě vzhledem k datům, která máme. A neočekáváme, že by se situace měla zásadně zhoršit v následujících týdnech. Samozřejmě uvidíme, co bude na počátku října, je to velmi dynamické. Ale pravdou je, že v rámci scénářů, které máme připraveny, nepředpokládáme, že by nastal tvrdý lockdown tak, jak jsme ho zažili na podzim nebo v zimě.

Jaké poučení si lze z hlediska pandemie odnést z akce, kdy se do malého údolí Karlových Varů nahrnuly početné davy z celé republiky i zahraničí?

Je to do jisté míry průlom, byť se odehrávají i jiné hromadné akce, nejsou žádná kapacitní omezení. Ale je důležité, aby akce dodržovala základní, preventivní opatření, a to je otázka dodržení toho, že na akcích budou lidé, kteří jsou testovaní, mají očkování nebo prodělali nemoc. Pokud se tato opatření budou dodržovat do budoucna, tak si dovedu představit, že takovéto akce se budou konat i v následujících týdnech i měsících. Ale pokud by se situace zhoršila, tak bychom museli k nějakému omezení hromadných akcí přistoupit.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související