Očkování třetí dávkou vakcíny zřejmě začne v říjnu, týkat by se mělo hlavně rizikových pacientů

27. srpen 2021

Česko má první očkované třetí dávkou proti koronaviru. Ani po ukončeném očkování dvěma dávkami vakcíny společností Pfizer a BioNTech se totiž u některých vysoce rizikových transplantovaných pacientů nevytvořilo dostatečné množství protilátek. Přeočkování těchto pacientů doporučují i v IKEMu. „Někteří pacienti nevytvoří po očkování dvěma dávkami vůbec žádné protilátky, ale to neznamená, že nemají stopy imunity,“ vysvětluje Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEMu.

Společnost pro orgánové transplantace a další odborné skupiny už minulý týden vydaly doporučení, podle kterého by vysoce rizikoví pacienti měli třetí dávku dostat.

Čtěte také

 „Pacienti v riziku po orgánových transplantacích, o kterých víme, že nevytváří protilátky, mají horší průběh covidu, někteří mohou zemřít. Proto jsme doporučili přeočkování třetí dávkou podobně jako některé jiné společnosti v západní Evropě a Spojených státech,“ objasňuje Viklický.

 V České republice je podle něj v tuto chvíli epidemiologická situace velmi mírná, v létě došlo ke dvěma případům prolomené vakcinace. „Máme ale i informace z jara, tam došlo k tomu, že vakcinace byla prolomena někdy v dubnu a měli jsme i nějaká úmrtí,“ dodává.

Třetí dávky v říjnu

Vakcinaci třetími dávkami potvrdila i pražská Fakultní nemocnice v Motole. Konkrétní počty naočkovaných lidí nemocnice neřekla, jde prý ale zatím o jednotky pacientů. Další potvrzené očkování třetí dávkou potvrdil primář interny Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch Radiožurnálu řekl, že s podáváním třetích dávek ve větším by se mělo začít až v říjnu. V pondělí bude přeočkovávání řešit Rada vlády pro zdravotní rizika.

Ministerstvo se při finálním stanovisku chce opřít o vydaná doporučení odborných lékařských skupin. Ty doporučují aplikací třetích dávek u lidí s velmi oslabenou imunitou, pak u zdravotníků bez prodělaného onemocnění anebo u chronicky nemocných pacientů a všech lidí starších 65 let.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...