Vojtěch Filip: O ministrech chceme být informováni dopředu

Komunisté budou pokračovat v jednání o vládě s hnutím ANO a ČSSD. „Vyjednávací týmy mohou jednat už nyní,“ potvrzuje staronový předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že komunistické požadavky zůstávají stejné – růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodního bohatství nebo zastavení privatizace ve zdravotnictví…

Ohledně personálních podmínek chtějí dohodu všech tří stran, jde přitom o resorty vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví a financí. „To jsou resorty, které jsou silové, za druhé mohou být konfliktem zájmu buď u sociální demokracie, nebo hnutí ANO,“ říká.

Připouští, že komunisté nenavrhují členy vlády, ale chtějí být informováni dopředu, aby byly zváženy všechny věci, které k tomu patří, tedy zda se někdo nedostává do konfliktu zájmů.

Ze současných ministrů by mu vadil šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán, který postupuje podle něj způsobem, který nezavdává důvěru v to, že by vyřešil problémy na ministerstvu. Vadí mu také vydání hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států.


Nebudeme podporovat nic, co nemá souhlas Rady bezpečnosti. To je náš požadavek, který chceme, aby byl součástí programového prohlášení. Vojtěch Filip.

Nepřijatelný je také ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, jehož chování je podle něj za hranou možného. Naopak akceptuje ministryni financí Alenu Schillerovou, u které komunisté našli pochopení například pro to, jakým způsobem zabránit nelegálnímu vývozu zisku.

Ohledně sociálně demokratických ministrů pak připomíná, že působení některých z nich vedlo k tomu, že ČSSD skončila ve volbách ještě hůře než KSČM. „Ztratili jsme polovinu voličů, ale sociální demokracie jich ztratila čtyři pětiny,“ zdůrazňuje.

autoři: prh , mba
Spustit audio