Vodní kýla, léčení

1. březen 2005
Zdraví

S kýlou se můžeme narodit, nebo ji získat kdykoliv v průběhu života. Objevuje se na nejrůznějších místech břicha a jeho těsném okolí. Nejčastěji se vytvoří kýla tříselná, pupeční a stehení. Málo kdo ale asi ví, že existuje i kýla vodní Jak a kde vzniká? Hydrokéla, tedy takzvaná vodní kýla, postihuje výhradně mužskou populaci. Může se objevit u novorozenců, ale i dospělých mužů. Více už k tomu dodává androlog Karel Kočí.

Kočí: Jedná se o nahromadění tekutiny v šourku. Vzniká tak, že u kojence nebo novorozence zpozorují rodiče zvětšenou jednu či obě poloviny šourku, to jsou vrozené vodní kýly. Získané kýly jsou často následkem po úrazu, zánětu, v krajním případě i při nádorovém onemocnění varlete.

Podle Karla Kočího jde o neškodné onemocnění, které není bolestivé a většinou pacienta ani nijak neobtěžuje.

Kočí: U dětí obvykle spontánně vymizí do jednoho roku věku, pokud přetrvává nad dva roky, je vhodné navštívit dětského urologa, který vše zhodnotí a navrhne, jak dál postupovat,

Někdy ale může vodní kýla dosahovat větších rozměrů. A pak samozřejmě začne být i na obtíž.

Kočí: U starších pacientů se může objem vodní kýly zvětšit natolik, že třeba vadí i při chůzi nebo běžných činnostech. Pak je možné vodní kýlu vypustit, někdy se ale dostaví recidiva onemocnění, vytvoří se tekutina další a k léčení se používá sklerotizačníh roztok, který zabrání jejímu dalšímu tvoření.

Druhou možností léčby je operace.

Kočí: Poměrně nenáročným zákrokem se zajistí odtok tekutiny, ta se vstřebává a nevytváří se kýlní vak.

Ve většině případu je sice vodní kýla neškodná a navíc mnohdy sama odezní. Výjimečně se ale může jednat o projev nádorového onemocnění.

Kočí: Je to vzácná varianta, ale vyloučit jí nemůžeme, proto je rozumné, aby muž, který zjistí, že má zvětšenou polovinu šourku navštívil lékaře. Ten pacienta vyšetří, stanoví příčinu zvětšení, to znamená vyloučí nádorové postižení.

autor: sik
Spustit audio

Více z pořadu