Vlastimil Vondruška: Všechny doby si z husitství vyďobávaly to, co se jim právě hodilo
„Husitská doba nemá hrdiny, je to období lidí,“ myslí si spisovatel a historik Vlastimil Vondruška. První díl jeho Husitské epopeje je právě v knihkupectví. Fandil při psaní některému z táborů? Zeptala se ho moderátorka Lucie Výborná.
Pohledy na husity jsou rozporuplné, uznává spisovatel Vlastimil Vondruška, který ovšem přiznává, že během psaní obvykle fandí vítězům.
„Husité byli vítězní, a proto jim fandím,“ osvětluje a připomíná, že Češi jsou ve vnímání hrdinů specifičtí. „Málo se umíme ztotožnit s vítězi,“ myslí si. „Uznáváme duchovně vyspělé, ale od těch, kteří bojují, se držíme stranou.“
„Všechny doby si z husitství vyďobávaly to, co se jim právě hodilo,“ připomíná Vlastimil Vondruška. Za nejhorší považuje, když se historie zmocní politici a ideologové nebo i média a umělci. „Pokud tu kaši přenesou tvůrci do učebnic, pohled v knihách může být zkreslený,“ varuje.
A co si z husitství vzal sám Vlastimil Vondruška? „Snažím se dívat historickým pohledem a očistit minulost od fám,“ odpovídá známý spisovatel. Jak však připomíná, historie se opakuje, má své mechanismy. „Člověk by si neměl nechat kazit náladu tím, co chtějí ti nahoře,“ připomíná.
Proč i dnes Jan Hus stále vyvolává kontroverzní reakce? A kdy vyjdou další díly Husitské epopeje? Také to jste mohli slyšet po 10. hodině na Radiožurnálu.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.