Vladimír Hanzel a Tomki Němec

19. prosinec 2011

Hostem Radiožurnálu byl v pondělí dlouholetý tajemník prezidenta Václava Havla Vladimír Hanzel a spolu s ním také Tomki Němec, který v letech 1990 až 1992 pracoval jako Havlův osobní fotograf. Oba zavzpomínali na setkávání s prvním polistopadovým prezidentem. Otázky jim kladla moderátorka Lucie Výborná.

„Václav Havel byl jemný člověk, který viděl někam dál, za horizont,“ domnívá se Tomki Němec s tím, že právě ona jemnost se špatně fotografovala. „Fotky však musí nakonec posoudit ti, kteří se na ně dívají,“ soudí.

Média se shodují na tom, že spolu s Václavem Havlem odchází jedna éra. S tímto tvrzením souhlasí také Vladimír Hanzel. „Bylo to první, co mě napadlo, když jsem se dozvěděl o úmrtí Václava Havla,“ přiznává. „Zní to jako klišé, ale on byl skutečně symbolem slušné části politiky,“ uvádí a dodává, že Václav Havel byl také člověkem se smyslem pro humor, jímž dokázal uvolnit atmosféru i během složitých jednání.

souhrn zpráv k úmrtí prezidenta Václava Havla

Tomki Němec na Václavu Havlovi nejvíce oceňuje, že říkal své názory zcela otevřeně, i když českým politikům nebyly vždy po chuti.

„Vyjádřil se například k volbám v Rusku. Zatímco jiní je přešli, Václav Havel je kritizoval,“ uvádí. Právě víra v pravdu a lásku, která musí zvítězit nad lží a nenávistí, Václava Havla zřejmě poháněla k překonávání zdravotních problémů.

Tomki Němec se domnívá, že Václav Havel viděl za horizont

Vladimír Hanzel a Tomki Němec zavzpomínali mimo jiné na polistopadová léta, ale také perfekcionismus a povahu Václava Havla. Proč neustále reflektoval své kroky? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Vladimírem Hanzelem, Tomki Němcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio