Víte, co pěstujete na zahradě? Vědci učí veřejnost rozpoznávat rizikové druhy, sestavují katalog invazních rostlin

Podle vědců mohou lidé na zahrádkách nevědomky šířit invazní rostliny. Jsou nenáročné, rychle rostou a hezky vypadají. Jenže podle expertů znamenají potenciální hrozbu. Proto se snaží vzdělávat prodejce rostlin i zahrádkáře, aby se naučili podezřelé druhy rozpoznávat. Poslechněte si celou reportáž.

„Podle zahradnického webu je mavuň trvalka, o kterou se nemusíte starat, perfektně zvládá vedra, kvete do prvních mrazíků… Jenže mavuň právě invazní je. Je prostě odolná a zároveň hezká,“ vysvětluje Martin Vojík z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Čtěte také

Podle něj mohou invazní rostliny zahrádkáři šířit nevědomky. Na internetu nebo od dobromyslných sousedů se často dozvídají zavádějící informace, dodává k tomu předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík.

„My se snažíme zahrádkářskou veřejnost spíše vzdělávat, vydáváme materiály, kde vysvětlujeme, co můžou, nemůžou, že je třeba škodlivé přivézt si svévolně nějaké rostliny ze zahraničí,“ upozorňuje.

Pěstuj bezpečně

Populární módní rostlinou byla v minulosti například křídlatka. V dnešní době už ale o ni zahrádkáři nestojí, protože roste až příliš snadno.

Křídlatka zaplevelila povodí Morávky

„Bojuje se s ní dost špatně, má hodně hluboké oddenky. I když ji kosíte pořád dokola, tak je schopna z oddenků regenerovat a růst znovu,“ ukazuje ekolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Sedláček.

Vědci z České zemědělské univerzity se teď snaží místo rostlin šířit informace. Sestavují katalog rostlin, které mohou potenciálně způsobit invazi, a varovat před nimi, ještě než se stanou příliš populárními.

Pročítá ho i Stanislav Kozlík: „To jsou okrasné rostliny, které se pravděpodobně dají normálně koupit i na trhu, všechny neznám.“ Červeně jsou na seznamu podezřelé rostliny, zeleně naopak jejich bezpečná náhrada.

„Laik třeba ani nemusí poznat rozdíl, v záhoně to kvete podobnou barvou,“ doplňuje Martin Vojík. Katalog vědci zveřejnili na univerzitním webu Rago Pěstuj.

autoři: Martin Srb , mga
Spustit audio

Související