Viktor Preiss

Ve středu byl hostem Dopoledního Radiožurnálu Viktor Preiss. Herec, který je známý tím, že diskusní pořady příliš nenavštěvuje, přišel do studia Českého rozhlasu představit film Anglické jahody, který má dnes premiéru. Řeč však byla i o dalších jeho hereckých projektech. S jakými pocity se například vracel po téměř 30 letech do seriálu Nemocnice na kraji města? A proč podle něj v Česku tolik funguje politická satira britské inscenace Jistě, pane ministře? Ve čtvrtek 13. listopadu bude hostem mořeplavec Rudolf Krautschneider.

Na jevišti se prý Viktor Preiss občas stydí - to když má pocit, že roli dosud neztvárňuje zcela podle svých představ. Dodává k tomu: "Já bych mohl mít premiéru po třiceti reprízách, kdy mám pocit, že začínám rozumět tomu, o čem to tak asi je, že si tu botu postavy začínám konečně obouvat." Herectví považuje za překonávání vlastních komplexů, překračování sebe sama - což prý bolí.

Přestože patří Viktor Preiss k nejlepším českým hercům, za celebritu se v žádném případě nepovažuje. "Hvězdné manýry v našem žabím rybníčku mi připadají velice směšné," poznamenává - a v souvislosti se vztahem veřejnosti k hercům dodává: "Každý buduje svůj obraz jiným způsobem. Já se snažím, aby mě lidi posuzovali podle toho, co vidí v divadle nebo v televizi."

O tom, že mu se to daří, svědčí i posluchačské dotazy, které do studia Dopoledního Radiožurnálu přišly. Ty se týkaly výhradně jeho hereckých projektů. S jakými pocity například vstupoval do nejnovější řady Nemocnice na kraji města? Dodnes prý nechápe, proč ho režisér Dudek tenkrát v první řadě obsadil. A jaký byl přeskok od první dietlovské řady k současné třetí sérii Viktora Polesného? "Viděl jsem asi jeden nebo dva úvodní díly, z kterých jsem nemohl usuzovat. Doufám jen, že se ta věc bude vyvíjet organicky, pravdivě. Mně se ten scénář zdál dobrej, proto jsem do toho šel a doufám, že se to bude líbit."

Řeč nebyla pouze o televizních a rozhlasových rolích Viktora Preisse, ale i o jeho divadelním angažmá. Ve Vinohradském divadle například ztvárňuje postavu ministra v britské komedii Jistě, pane ministře. Ta podle něj naplňuje poslání, které by divadlo mělo nést - a to totiž, že by mělo být aktuální.

Témat, jichž se Lucie Výborná a Viktor Preiss mezi desátou a jedenáctou hodinou ve studiu dále dotkli, bylo mnoho. Proč má Viktor Preiss například raději uzavřenější materiály než nekonečné seriály? Je na obtíž, pokud má herec ke ztvárňovanému materiálu respekt? A jak vzpomíná na rozhlasovou hru Já, Claudius, v níž představoval titulní postavu?

Záznam celého rozhovoru s Viktorem Preissem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.