VIDEO: Olympiáda je nejvíc, čeho můžu dosáhnout, tvrdí judista Lukáš Krpálek. A ukazuje, jak se popere o medaili

28. leden 2016

Myslel si, že chodí na karate, ale asi po měsíci zjistil, že se učí judo. A tak u tohoto bojového sportu Lukáš Krpálek zůstal. Udělal dobře, stal se totiž mistrem světa a v současné době se připravuje na olympiádu v Riu de Janeiru.

„Olympiáda je 100% nejvíc, čeho bych mohl dosáhnout,“ potvrzuje Lukáš Krpálek ve vysílání Radiožurnálu. A to i přesto, že je prý často těžší vyhrát na mistrovství světa – zatímco olympiády se účastní vždy jeden sportovec z každé země, na mistrovství světa můžou být až dva, a tak se potýká s větší konkurencí. „Nicméně pro sponzory, diváky i sportovce je cennější olympiáda,“ konstatuje známý judista a připomíná: „Je to jediná medaile, která mi chybí. Doufám, že v Riu bude.“

Proto Lukáš Krpálek trénuje nové techniky. „Každý judista umí výborně šest sedm chvatů a pak samozřejmě další, které nemá tak dobře zažité,“ popisuje. Musí tak vymýšlet nové chvaty a učit se je, aby je mohl používat v zápasech. „Protože soupeři časem prohlédnou, jak se člověk pere,“ nastiňuje.

Jak však připomíná, trénink je úplně jiná disciplína než zápas. „Do zápasu jdete na tisíc procent. Je to hodně náročné, zvlášť když absolvujete víc zápasů. Bez přípravy by to nešlo,“ tvrdí. „Byl bych rád, kdybych si prohry vybral v loňské sezoně a letos už neprohrával,“ dodává.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio