Velké malé zprávy 6. března 2003

6. březen 2003
Velké malé zprávy

Jojobový olej možná alespoň částečně nahradí benzín. V Egyptě už proto jojobu začali ve velkém pěstovat tamní farmáři. Červené světlo zřejmě zabrání tomu, aby lidé, kteří se omylem napili methanolu, oslepli. Ráj robotů vznikne v japonské Fukuoce. Roboti se budou moci prohánět po ulicích bývalé nákupní zóny.

Pohonnou látkou budoucnosti je možná jojobový olej, píše časopis Nature. Počáteční testy ukazují, že jím poháněné motory vylučují méně škodlivin, jsou méně hlučné a přitom mají stejný výkon jako u běžného benzínu. Při hledání nových zdrojů energie už vědci zkoušeli i jiné rostlinné oleje - například slunečnicový, sojový a dokonce i opiový olej z máku. Teď je řada právě na jojobě.

Jde o keřovitou rostlinu, kterou můžeme najít na poušti. Dosahuje výšky 4 a půl metru a běžně se dožívá 150ti let. Olej se získává z jojobových ořechů a nejčastěji se používá v kosmetice. Výzkumníci si myslí, že se může osvědčit i jako pohonná hmota, protože při hoření uvolňuje velké množství energie. Navíc je chemicky stabilní i za vysokých teplot a napětí - tedy v podmínkách, jaké jsou pro motor typické.

Pohonná hmota z jojobového oleje asi nezaplaví světový trh, ale naději má přímo v oblastech, kde jojoba roste. Farmáři v Egyptě ji už začali pěstovat ve velkém.

Slepotu způsobenou methanolem léčí červené světlo. Nasvědčuje tomu výzkum amerických vědců, o kterém píše časopis Nature. Odborníci osvětlovali červeným světlem oči krys otrávených methanolem po tři dny vždy dvě a půl minuty. Zjistili, že otok buněk v sítnici se zmenšil. Teď doufají, že časem bude světelná terapie použitelná i u lidí. Permanentní slepotu způsobí u člověka už jediná sklenička methanolu, který se přidává například do prostředků na čištění oken nebo rozmrazovacích směsí.

Osvětlování červeným světlem by se podle vědců nasadilo vedle normální léčby. Postižený se ale musí dostat do rukou lékařů co nejdřív. Ti pak budou po příští čtyři nebo pět dní osvětlovat vždy asi dvě minuty jeho oči světlem, které se blíží infračervenému záření. Používá se k tomu speciální dioda, kterou vyvinula NASA. Oponenti projektu ale varují před přílišným optimismem. Zdůrazňují, že léčba se zatím osvědčila pouze u zvířat a není jisté, jestli bude fungovat i u lidí.

V japonském městě Fukuoka vyroste ráj robotů. Guvernér města, které se velikostí dá přirovnat k Praze, má podle agentury IDG představu areálu, kde by se po ulicích mohli volně pohybovat roboti. Dokonce už má vyhlédnuté místo - velká kancelářská budova a přilehlé nákupní zóny. Nebude to ale mít lehké: Pohyb robotů po silnicích japonské zákony neumožňují.

Jde o to, aby v této zóně bylo možné roboty ovládat na dálku rádiovými vlnami a vývojáři nemuseli žádat o povolení používat vysílač před každým testem. Město Fukuoka chce touto robotí zónou vyjít vstříc dvěma místním firmám, které roboty vyvíjejí, a zároveň přitáhnout další návrháře. Mimochodem, chcete znát největší problém s uvedením robotů na ulici? Technici musí řádně vyztužit jejich podvozky, protože do nich kopou děti.

autoři: ark , kap
Spustit audio

Více z pořadu