Velké malé zprávy 21. února 2002
Vyhubí teplejší počasí plchy v Anglii? Britští lékaři zkoušejí léky proti bolesti založené na marihuaně. Až polovina jazyků, kterými lidé na světě mluví, je ohrožena! Po dvou letech ožívá satelitní komunikační systém Iridium. Dokazují nové snímky Marsu, že na této planetě kdysi bylo velké množství vody?
Plchům na severu Anglie hrozí během tří let zánik. Podle zprávy v listu The Times je důvodem měnící se klima. Teplejší a vlhčí léta spolu s mírnějšími zimami způsobují, že plch uhyne hladem.
Hlavním nebezpečím jsou mírnější zimy, protože tito malí hlodavci se během nich častěji probouzejí ze zimního spánku a spalují tak více životně důležitých tukových zásob v těle. Vyšší letní teploty zase vedou k tomu, že hlavní potrava plchů dozrává dříve, také sklizeň končí dřív. Plch je tak nucem se brzy ukládat k zimnímu spánku a zima je tak pro něho delší.
Pokud klinické zkoušky dopadnou úspěšně, britští lékaři by už v roce 2004 mohli začít předepisovat léky proti bolesti založené na marihuaně.
Jak podle agentury Reuters uvedl ministr zdravotnictví Lord Hunt, příslušné testy mají vyhodnotit použití těchto léků při roztroušené skleróze a pooperačních bolestech. Výsledky se očekávají koncem letošního roku. Pak budou postoupeny příslušnému úřadu, který rozhodne, jestli jeden nebo více výrobků z marihuany dostanou povolení pro oficiální lékařské použití. Toto rozhodnutí by mělo padnout pravděpodobně v roce 2004 nebo 2005.
První zemí, která legalizovala použití marihuany jako léku při chronických onemocněních, se stala v loňském roce Kanada.
Polovina z asi 6 tisíc jazyků, kterými se ve světě mluví, je ohrožena. Ukazuje to podle agentury Reuters nová studie, kterou financovalo organizace UNESCO. Uvádí se v ní, že pod tlakem dominantních jazyků, jako je angličtina, francouzština, španělština, ruština a nejčastěji užívaná podoba čínštiny, stále rychleji mizejí jazyky menšinové.
Tento proces je sice přirozenou součástí vývoje lidské společnosti už tisíce let, ale nikdy nebyl tak rychlý, jako v posledních zhruba 300 letech. Dnes je tedy 3000 nebo i víc jazyků, jimiž se stále mluví, ohroženo nebo umírají. Ztráta každého jednotlivého jazyka přitom znamená i ochuzení celkové zásobárny lidských myšlenek a vědomostí. Například mnoho vysoce účinných léčivých rostlin znají jen lidé v tradičních kulturách. Když se jejich jazyky a kultura ztratí, ztrácí se též jejich znalost o rostlině a jejích léčivých vlastnostech.
Nejhorší situace je v tomto směru za posledních 100 let v obou Amerikách a v Austrálii. Ale i v Evropě je ohroženo na 50 jazyků, včetně keltštiny v Británii, několika laponských jazyků, kterými se mluví ve Skandinávii a v severním Rusku, stejně jako některé varianty rómštiny. V Africe je na ústupu asi 500-600 ze 1400 jazyků, 250 z nich hrozí bezprostřední zánik.
Satelitní komunikační systém Iridium po dvou letech ožívá. Podle serveru Scienceworld bylo k 66 dosud funkčním družicím vysláno na oběžnou dráhu dalších 5 a systém je připraven znovu sloužit.
Provozovatel Iridia se po nástupu GSM mobilních sítí dostal do finančních problémů a v roce 2000 oznámil bankrot. Vypadalo to, že satelity skončí v plamenech. V prosinci roku 2000 ale nový vlastník získal 20miliónovou zakázku od amerického ministerstva obrany. Nyní má systém zajištěnou životnost zřejmě až do roku 2010.
Debaty o tom, kolik je a kolik bylo vody na Marsu, dostaly nový impuls. Odborníci z Arizonské univerzity, soudí, že jí bylo obrovské množství. Stačilo na to, aby způsobilo katastrofální záplavy. Voda prý prýštila z puklin na povrch poblíž rovníku a razila si cestu řadou stolových hor ještě relativně nedávno.
Jak vědci uvádějí v časopise Geophysical Research Letters, byl to neobvyklý proud - řinul se zpod povrchu Marsu spíš jako láva. Devon Burrová a Alfred McEwen analyzovali snímky pořízené kamerou družice, která nyní kolem rudé planety krouží. Ukazují poblíž rovníku řadu vulkanicko-tektonických puklin, ze kterých podle těchto odborníků tryskala voda.
Pukliny samy mohou sice být staré, k poslední erupci vody z nich však mohlo dojít před pouhými 10 milióny lety. To je z geologického pohledu velmi nedávno. Pokud se pak voda vsakovala dolů, část jí mohla zůstat ve formě ledu blízko pod povrchem. A led těsně pod povrchem je jedním z důležitých cílů při hledání případného života na Marsu.