Velké malé zprávy 19. května 2003

19. květen 2003
Velké malé zprávy

Nová vědecká studie zpochybňuje všeobecně uznávaný názor, že pasivní kouření výrazně ohrožuje zdraví. Japonští vědci pracují na robotech, kteří budou pátrat po minách nebo lidech zasypaných při zemětřesení. Nepřátelsky naladěné a vzteklé děti jsou ve větším nebezpečí srdeční choroby nebo cukrovky.

Pasivní kouření možná není tak nebezpečné, jak se až dosud soudilo - vyplývá to alespoň ze studie, která mezi odborníky rozpoutala vzrušenou debatu. Není divu - kdyby se potvrdilo, že její výsledky jsou správné, znamenalo by to, že zákaz kouření na veřejnosti není nakonec nutný. Jak píše časopis Nature, studie je založená na datech o 118 tisících lidech, nasbíraných během 39 let.

Podle nich nejsou ti, kteří žijí s kuřákem, o nic víc nemocní než lidé, kteří bydlí v nekuřáckém prostředí. Některé vědecké organizace už studii napadly a trvají na tom, že pasivní kouření zdraví opravdu poškozuje. Jiní ale přiznávají, že tento vliv nejde přesně změřit.

Mnohé státy každopádně směřují k velkému omezení kouření na veřejnosti - Česká republika není výjimkou. Nový výzkum ovšem halí ještě jeden mrak pochybností: informace, o které se opírá, pocházejí z archívu, jenž až dosud využívaly tabákové firmy.

Vypadají spíš jako obrovští pavouci nebo červi, ale ve skutečnosti jsou to roboti, kteří mají už brzo zachraňovat lidské životy - jejich úkolem je hledat nastražené miny nebo lidi zasypané při zemětřesení. Jak píše agentura Reuters, na projektu pracují za státní podpory japonští vědci, kteří slibují první výsledky během pěti let.

Jedním z prvních prototypů je souryu neboli Modrý drak - měří metr a deset centimetrů, vypadá jako had a má dálkové ovládání. Ti, kdo ho řídí, sledují situaci na místě pomocí zabudované kamery a mikrofonu. Japonští vědci se ale bojí, aby jejich vynálezy nezískala armáda: zdůrazňují, že roboti jsou určení pouze pro mírové účely. To je ale problém, protože velký zájem už projevila americká armáda.

Děti, které se vztekají, jsou až ve třikrát větším nebezpečí, že budou mít srdeční chorobu. Vyplývá to z nové studie amerických vědců, o které píše časopis New Scientist. U dětí, které získaly velký počet bodů při testech zaměřených na zjištění úrovně nepřátelství, se často po třech letech vyvinul takzvaný metabolický syndrom - tedy souhrn rizikových faktorů, jako je třeba obezita či vysoký tlak, které mohou vést ke kardiovaskulárním chorobám nebo cukrovce.

Vědci dodávají, že jak sklon k těmto problémům, tak nepřátelství, se u dětí projevují už ve velmi nízkém věku. Rodiče by se tedy podle nich měli soustředit nejen na to, co jejich potomek jí a jestli cvičí, ale i na povahové rysy. Nepřátelsky naladění lidé mají tendenci žít méně zdravě a častěji pocházejí z nižších společenských vrstev - je tedy možné, že jejich povaha je reakcí na prostředí.

autor: kap
Spustit audio

Více z pořadu