Velké malé zprávy 16. dubna 2002

16. duben 2002
Velké malé zprávy

Australští chirurgové poprvé využili dospělých kmenových buněk pacienta k léčbě poškození srdce. Vysoký krevní tlak nemusí snižovat pouze léky, pomoci může i speciální duševní trénink. V Afghánistánu začalo rozsáhlé očkování proti obrně. Na světě je disk velikosti cédéčka, na který se vejde neuvěřitelných 100 gigabytů dat! Výpary z lepidel a rozpouštědel působí přímo na stejné oblasti mozku jako kokain a další drogy.

Australští chirurgové poprvé na světě vyzkoušeli novou metodu léčení poškození srdce: využili dospělých kmenových buněk pacienta. Jak informovala agentura Reuters, lékaři získali kmenové buňky z pacientovy kostní dřeně. Pak je injekčně vpravili do jeho srdce, aby podpořili růst cév v místech nedostatečně zásobených krví.

Stav dotyčného muže teď budou půl roku pečlivě sledovat. Využití vlastních kmenových buněk, které se mohou v těle změnit na buňky požadovaného typu, by podle odborníků mohlo dát naději až 30 procentům těžce nemocných, u nichž nemohou být zúžené či uzavřené cévy rozšířeny nebo přemostěny tzv. bypassem.

Duševní trénink zjevně může podle mnichovského lékařského časopisu Ärztliche Praxis snížit vysoký krevní tlak. Spojením příslušného nácviku chování s hypnózou a tzv. neurolingvistickým programováním se dosáhlo poklesu tlaku u pacientů trpících hypertenzí.

Ukázala to studie, při níž odborníci z testovali 63 nemocných z fakultní nemocnice v Götingenu v severním Německu. Těmito cvičeními se podle jejich slov zlepšila i funkce ledvin. Pacienti při tomto tréninku pracovali s vnitřními obrazy.

OSN zahájila v Afghánistánu třídenní akci, při které má být na šest miliónů dětí očkováno proti dětské obrně. Více než 60 tisíc dobrovolníků, včetně žen, bude chodit dům od domu a podávat vakcínu dětem mladším pěti let. Očkovací stanice byly zřízeny také na letištích, hraničních přechodech a v táborech pro uprchlíky.

Jak uvedla mluvčí Světové zdravotnické organizace Loretta Hieber-Girardetová, pokud budou moci bez překážek proběhnout i další čtyři kola očkování, do konce letošního roku by mohl být splněn cíl zastavit šíření viru dětské obrny. Podle Světové zdravotnické organizace patří Afghánistán mezi 10 zemí s největším výskytem této infekční choroby, která poškozuje oblasti páteřní míchy odpovědné za svalový pohyb. Ochromuje tak svaly postižených, což jsou většinou děti do tří let.

V rozvinutých zemích byla obrna od zavedení očkování v 50. letech minulého století prakticky odstraněna. OSN vede kampaň za celosvětové vymýcení této choroby. Před jejím zahájením bylo ve světě odhadem 350 tisíc případů ročně. Loni to už bylo jen necelých 500 případů, jak nedávno podle agentury Reuters uvedli američtí odborníci.

Na světě je disk velikosti cédéčka, který dokáže pojmout 100 gigabytů dat. Na takový disk byste mohli uložit třeba 20 celovečerních filmů. Za takový rozsah může použitá metoda - holografie - kdy je záznam 3rozměrný a může být tedy mnohem hustší než klasické DVD, nebo CD.

O holografický záznam dat se už pokoušelo více firem. Hlavní výhodou holografie je totiž větší hustota záznamu na plochu. Prototypy, které některou z takto vyvinutých technologií využívaly, se ale vyznačovaly značnou složitostí a náročností výroby. A z toho plynula vysoká cena za taková média.

Společnost, která předvedla 100gigabytový disk, pracuje na vylepšení své technologie a v dalších letech hodlá nabídnout kapacitu přesahující terabyte - tedy tisíc gigabytů!! - dat na jedno médium.

Výpary z lepidel a rozpouštědel, které děti i dospělí vdechují, se dostávají přímo do stejných oblastí mozku, na které působí kokain a další drogy. Uvedli to podle agentury Reuters američtí vědci ve studii, která objasňuje, proč je "čichání" tak přitažlivé.

Moderní metody zobrazující činnost mozku ukazují, že chemické látky jako toluen velmi rychle pronikají do tzv. center radosti. Z nich pak přecházejí do dalších mozkových buněk a poškozují je. Lidé, kteří tyto chemikálie čichají, tak mohou ztratit paměť, mít problémy s viděním a nakonec u nich mohou vzniknout i závažné duševní poruchy.

Podle neurologa a anatoma Stephena Deweyho vědci už dříve věděli, že tyto látky způsobují euforii. Nevěděli však, že pronikají - podobně jako kokain - přímo do těch míst v mozku, která produkují dopamin, což je látka spojovaná s pocity radosti. Nyní tento proces poprvé zobrazili.

Pozorovali dále, jak sledované chemikálie vzápětí přecházejí do bílé hmoty mozkové. Stejně rychle se dostávají do ledvin. To by podle zprávy v časopise Life Science mohlo vysvětlil toxické účinky čichání rozpouštědel a podobných chemikálií.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu