Vědci by dokázali vypěstovat brambory na Marsu, zachrání tím životy na Zemi

20. březen 2017

Jedním z mistrovských kousků marťanského robinsona Marka Watneye bylo bezesporu vypěstování brambor na půdě rudé planety. Románový bestseller Marťan od Andyho Weira i jeho oscarová filmová adaptace se sice dopustily z vědeckého hlediska mnoha vážných omylů, některé epizody považované za dílo fantazie, jsou však reálné.

Vědci z peruánského International Potato Center nedávno přišli s důkazy o tom, že brambory by se mohly na Marsu vypořádat nejen s tamějšími půdami, ale například také s nízkým obsahem kyslíku nebo s průměrnou teplotou atmosféry kolem -60° C. Projekt případně pojmenovaný „Brambory na Marsu“ odstartoval v polovině února roku 2016, když vědci zasadili bramborové hlízy do malého kontejneru věrně napodobujícího podmínky rudé planety. Při vývoji zařízení označovaného jako CubeSat byli peruánští technici v těsném kontaktu s odborníky z americké NASA. Ti znají podmínky panující na Marsu například prostřednictvím sondy Curiosity.

Pro imitaci půdy Marsu sáhli vědci po pouštních půdách z Pampas de La Joya, které mají podobně jako na Marsu jen nepatrný obsah živin potřebných k růstu rostlin. CubeSat se postaral o kompletní imitaci prostředí Marsu včetně nízkého obsahu kyslíku, teplot, atmosférického tlaku a dalších parametrů.

Pro projekt „Brambory na Marsu“ použili vědci speciální vysoce odolnou odrůdu, vzdorující vysokým koncentracím solí v půdě, nedostatku vláhy či nízkým teplotám. Brambory dostávají v CubeSatu svůj příděl vláhy a živin. Půda byla pohnojena způsobem, který se v mnoha ohledech podobal postupu románového hrdiny Marka Watneye.

Jak uvádějí vědci z International Potato Center, brambory dokázaly v imitaci martských podmínek vzklíčit, což dokazuje enormní schopnost rostliny adaptovat se na nejtvrdší podmínky. Výsledky experimentu nebudou sloužit jen plánovaným misím lidí na Mars. Najdou bezprostřední uplatnění na Zemi. Například vysoká tolerance k zasolení půdy umožňuje pěstování odolných odrůd brambor v pobřežních oblastech Bangladéše.

„Pokud dokážeme vypěstovat brambory i v podmínkách, jaké vládnou na Marsu, můžeme zachraňovat životy na Zemi,“ říkají vědci z International Potato Center.

Těm, kdo chtějí vidět brambory z Marsu „naživo“, se nabízí live stream na webových stránkách International Potato Center.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio